Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İstanbul, Dünyanın “En Rölantili” Trafiğine Sahip

İlk sırada yer alan Bangkok şehrinde sürücüler trafikteki vaktin yüzde 36’sını rölanti konumunda geçirirken, aynı araştırma kapsamında 10. sırada yer alan İstanbul’da ise sürücüler trafikte vakitlerinin yüzde 28’sini rölanti konumunda bekleyerek geçiriyor.

yapi.com.tr
İstanbul, Dünyanın “En Rölantili” Trafiğine Sahip

Dünya Gazetesi'nden Didem Eryar Ünlü'nün haberine göre, madeni yağ üreticisi Castrol ile navigasyon ve lokasyon bazlı ürün/servis sağlayıcısı TomTom işbirliğiyle düzenlenen Global Dur-Kalk Endeksi kapsamında gerçekleştirilen çalışmanın sonuçları açıklandı. Geçtiğimiz yıl yapılan ilk araştırmaya göre sürücü başına yıllık 31 bin adeti aşan dur-kalk ortalamasıyla dünya genelindeki 50 şehir içinde zirvede yer alan ve yeni araştırma kapsamında 32 bin 520 adetlik dur-kalk ortalamasına ulaşarak artık 2. sırada yer alan İstanbul, trafikte rölanti konumunda bekleme konusunda da ilk 10 metropol arasında yer aldı.

Araştırma kapsamında dünyada rölanti (yani 4 dakikaya kadar 3 km/s’lik hızın altında trafikte ilerleme) konumunda başı çeken ilk üç şehir sırasıyla Bangkok (Tayland), Saint Petersburg (Rusya) ve Guadalajara (Meksika) oldu.

Zirvede yer alan Bangkok şehrinde yaşayan sürücüler trafikte geçirdikleri vaktin yüzde 36’sını rölanti konumunda geçirirken, aynı araştırma kapsamında 10. sırada yer alan İstanbul’da ise sürücüler trafikte vakitlerinin yüzde 28’sini rölanti konumunda bekleyerek geçiriyor.

Castrol ve TomTom işbirliğinde hazırlanan endeks kapsamında özellikle ilk 10’da yer alan şehirlerdeki sürücülerin trafikte geçirdikleri vaktin ortalama 3’te 1’ini rölantide geçirdikleri ortaya çıktı. Castrol Geliştirme Teknolojisti Gareth Bracchi konuyla ilgili olarak “Dur-kalk sürüş daha sık hızlanma ve yavaşlama yapmak demektir ve aynı zamanda da rölanti sürelerinin uzaması anlamına gelir. Akan trafikteki sürüş koşulları ile kıyasladığımızda rölantide motora yüzde 60 daha fazla yük biniyor. İşte bu nedenle dur-kalk sürüş motorda erken aşınmalara yol açabiliyor” açıklamasını yaptı.

Castrol Türkiye ve Orta Asya Direktörü Kerim Kermen ise trafikte geçen zamanın hem insanların verimliliğini hem de psikolojisini önemli ölçüde etkilediğine dikkat çekerken, trafikteki zamanın 3’te 1’inin rölantide geçmesi ile birlikte insana olduğu kadar motora da önemli bir yük bindiğini vurguladı. Rölanti sürelerinin özellikle işe gidiş- dönüş saatlerinde arttığına dikkat çeken Kermen, ”Dünya çapındaki trafik yoğunluğu seviyelerinin artmasıyla sürücüler doğru motor yağını tercih ederek en azından motorlarını koruyabilir ve rölantinin araçları üzerindeki etkilerini azaltabilirler” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-dunyanin-en-rolantili-trafigine-sahip_130879.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!