Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul Enerji Merkezi Olacak

Dünya Hidroenerji Merkezi, BM ile imzalanan protokol doğrultusunda İstanbul'da kurulacak. 'Geleceğin enerji kaynağı' hidroenerjinin kullanılır hale

Radikal
İstanbul Enerji Merkezi Olacak

b>Dünya Hidroenerji Merkezi, BM ile imzalanan protokol doğrultusunda İstanbul'da kurulacak. 'Geleceğin enerji kaynağı' hidroenerjinin kullanılır hale getirilmesi için çalışmalar yürütülecek.

Çevreyi kirletmemesi ve bugünün enerji kaynakları gibi sınırlı olmaması nedeniyle 'geleceğin enerjisi' olarak adlandırılan hidroenerjiyle ilgili çalışmalar Türkiye'de yapılacak. Yeni enerjinin dünyada kullanılır hale gelmesi için bilimsel çalışmalar yapacak 'Dünya Hidroenerji Merkezi', İstanbul'da kurulacak.
Uluslararası Hidroenerji Derneği Başkanı Prof. Dr. Nejat Veziroğlu, BM'nin
Uluslararası Kalkınma Teşkilatı ve Enerji Bakanlığı'nın imzaladığı protokol
doğrultusunda merkezin İstanbul'da kurulması kararı alındığını, bunun için uygun yer aradıklarını söyledi. Veziroğlu hidrojen enerjisi ve proje hakkında şu bilgileri verdi: "Hidrojen enerjisinin, petrol, doğalgaz, kömür gibi fosil yakıtlardan sağlanan enerjiye göre pek çok artısı var. Fosil yakıtlar er geç tükenecek. Petrol şirketleri 15 yıl içinde petrol ve doğalgaz üretiminin düşüşe geçeceğini öngörüyor. Öte yandan dünya nüfusu ile birlikte enerji ihtiyacı da artıyor. Araştırmalar, petrolün yerini alacak en iyi enerji kaynağının hidroenerji olduğunu gösteriyor. 30 yıl önce kurulan Uluslararası Hidroenerji Derneği'nin ortaya attığı bu fikri, bugün bütün dünya kabul etti. İklim değişikliği, havanın ısınması, asit yağmurları gibi doğal afetler hep fosil yakıtlardan kaynaklanıyor."

Hidroenerjinin, şimdiki enerji sistemine göre büyük faydaları olduğunu belirten Veziroğlu, "Fosil yakıtların iki problemi var. Birincisi bitmez tükenmez değiller. Hidroenerji ise yenilenebilir bir enerji taşıyıcısı. Sudan üretilecek ve kullanıldıktan sonra yine subuharı oluyor. Petrolden, doğalgazdan yüzde 26 daha fazla randıman veriyor. Hem de en temiz yakıt, çevreye hiç zarar vermiyor. Petrol, doğalgaz gibi asit yağmurları, hava, çevre ve deniz kirlenmesine neden olmuyor" dedi.

Dünya ısısı normale dönecek
Ünlü otomobil firmalarının hidroenerjiyle çalışan prototip arabalar yaptığını, bunun yanı sıra hidroenerjiyle çalışan toplu taşıma araçları, klima, ısıtma sistemleri, elektrik santralları, dizüstü bilgisayarlar ve cep telefonları gibi konularda da çalışmaların sürdürüldüğünü belirten Veziroğlu, "Ne kadar çabuk hidroenerjiye geçersek, çevrenin daha az zarar görmesini sağlayacağız. Hidrojen enerjisini kullandığımızda dünyanın ısısı normale dönecek ve iklim değişikliğinden kaynaklanan felaketler ortadan kalkacak" diye konuştu.

Bilim adamları gelecek
Bilimsel çalışmalar ve prototip uygulamalar için bir merkez kurulmasının kararlaştırıldığını anlatan Veziroğlu, derneğin önerisi ve BM Endüstriyel Kalkınma Teşkilatı ile Enerji Bakanlığı'nın mayıs ayında vardığı karar ile böyle bir merkezin Avrupa ve Asya'nın ortasında, anahtar bir coğrafyada yer alan Türkiye'de oluşturulmasının kararlaştırıldığını söyledi.
Veziroğlu, şöyle devam etti: "Şimdi yer arıyoruz. Merkez üç-dört yılda biter. Türkiye'de kurulması, bilimsel ve ekonomik avantajlar sağlayacak. Dünya bilim adamları çalışmalarını bu merkezde yapacak. Uluslararası konferanslar düzenlenecek. ABD, Çin, Afrika, Arjantin'de açılacak uygulama merkezlerinin koordinasyonu da bu merkezden yapılacak."

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-enerji-merkezi-olacak_14886.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!