Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul Kayabaşı Projesinde Değişiklik

TOKİ, İstanbul-Kayabaşı'nda kurmayı planladığı toplam 60 bin konutluk projede, ''çevreye daha duyarlı ve sürdürülebilir şehir'' kurmak amacıyla değişikliğe gitti. ODTÜ ve Küçükçekmece belediyesi ile ortak çalışılan yeni projeye olanak sağlamak amacıyla TOKİ, Kayabaşı'nda konut yapımı için düzenlediği 9 ihaleden 6'sını iptal etti.

yapi.com.tr
İstanbul Kayabaşı Projesinde Değişiklik

TOKİ, İstanbul Kayabaşı'nda kurmayı planladığı toplam 60 bin konutluk projede, ''çevreye daha duyarlı ve sürdürülebilir şehir'' kurmak amacıyla değişikliğe gitti. ODTÜ ve Küçükçekmece belediyesi ile ortak çalışılan yeni projeye olanak sağlamak amacıyla TOKİ, Kayabaşı'nda konut yapımı için düzenlediği 9 ihaleden 6'sını iptal etti.

Yeni projenin kentsel ve mimari tasarım çalışmaları gelecek yıl ilkbaharda tamamlanacak. Kişi başına ortalama 36 metre kare yeşil alan planlanan projede, bahçeler yağmur suyuyla sunulacak, genel aydınlatmada güneş enerjisinden yararlanılacak. İnşaat çalışmaları devam eden 3 ihale kapsamında yapılacak 2 bin 700 konutun bir bölümü, İstanbul'da deprem nedeniyle yıkılma tehdidi altında bulunan konutların sahibine satılacak. Konut bedeli düşük kalırsa, aradaki fark 13 yılda ödenecek. Eğer yıkılma riski olan bir apartmandaki daire sahiplerinin tamamı toplu halde Kaşabaşı'na geçerse bunlara yönelik özendirici satış uygulamaları yapılması da planlanıyor.

Kayabaşı'nda inşaatı devam eden konutların satışına da yakında başlanması öngörülüyor. Proje hakkında bilgi veren Proje Koordinatörü P. Özkan Aydemir, TOKİ'nin, eski imar planına dayanarak hemen inşaat projelerine başlaması mümkün iken, bir yıllık süre kaybını göze alarak ve 20 bin konutu yapmaktan vazgeçerek, şehircilik ilkeleri ve kamu yararı lehine, çağdaş ve sürdürülebilir bir şehrin temellerini attığını söyledi.

Aydemir, Yeni planda, asgari standartların 1 milyon 844,4 bin metre kare üzerinde sosyal donatı alanı ayrıldığını, eski planda 9 milyon 234,4 bin metre kare olan toplam inşaat alanının 7 milyon 206,6 bin metre kareye düşürüldüğünü, TOKİ'nin ''insan ve çevre odaklı bir şehir'' yaratmak için 2 milyon 27,8 bin metre kare alanda inşaat yapmaktan vazgeçtiğini anlattı.Aydemir, ''Bu çalışmada belirtildiği gibi, ahenkli bir şehir yaratmak için her 5 bin meskenlik nüfus için asgari 8-15 bin hektarlık yeşil alan ayrılması gerekirken, Kayabaşı'nda her 5 bin konut için 50 bin hektar yeşil alan ayrıldı. Kişi başına 36 metre kare olarak planlanan yeşil alan miktarı, dünya standartlarının da üzerinde'' dedi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-kayabasi-projesinde-degisiklik_64265.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!