Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İstanbul Meydanları için Yapılan Oylama Sonuçlandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Taksim, Bakırköy ve Salacak meydanları için yapılan projelerle ilgili yaptığı oylamanın sonuçları belli oldu.

yapi.com.tr
İstanbul Meydanları için Yapılan Oylama Sonuçlandı

İBB'nin Taksim, Bakırköy ve Salacak meydanları için yapılan projelerle ilgili yaptığı halk oylamasının sonuçları belli oldu.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre; İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda sonuçları şu ifadelerle duyurdu: "İstanbul'un meydanları için düzenlediğimiz tasarım yarışmasının halk oylamasında toplam 352.784 oy kullanıldı. Taksim ve Bakırköy Meydanları ile Salacak Sahili'nin tasarım yarışmasına ve oylama sürecine tasarımlarıyla, fikirleriyle katkı sunan herkese teşekkürler."

Anket sonuçlarına göre kazananlar projeler şöyle:
Salacak’ta 42 numaralı proje,
Taksim’de 15 numaralı proje,
Bakırköy’de 12 numaralı proje.

Farklı taleplere cevap verebilecek bir buluşma noktası
Yapılan ankette Taksim Meydanı için 15 numaralı proje 86 bin 597 oy aldı. Projenin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Projemizde Taksim Meydanı’nın Gezi parkı ile bütünleşerek farklı taleplere cevap verebilecek bir buluşma noktası haline gelmesini hedefledik.

Cumhuriyet Anıt’ının meydan içindeki konumunu güçlendirmek için Cumhuriyet Caddesi ve AKM yönündeki iki eksen ağaçlarla gölgelenmiş konforlu yürüme ve dinlenme alanlarına dönüştürüldü. Böylece bu iki eksenin meydanı desteklemesi sağlandı.

Gezi Parkı’nın daha aktif kullanılması için parkın zaman içinde kaybettiği iki özelliği parka yeniden kazandıracağız. Projemizde önerilen yaya köprüsü hem Gezi’nin devamında Boğaz’a bakan manzara teraslarının hatırasını canlandırıyor, hem de AKM ve Atatürk Kitaplığı gibi kültür mekanları ile bağlantı kurarak Gezi’yi Maçka Parkı’na bağlıyor. Böylece meydana ve Gezi’ye yeni bir perspektif kazandırmayı hedefliyoruz. Yaya köprüsünün bir diğer katkısı da yakın dönemde artan turizm baskısını dengeleyecek şekilde Gezi Parkı ve Taksim ile Maçka ve Nişantaşı arasında yeni bir bağlantının kurulacak olmasıdır."

Bir kültür rotası
Bakırköy için yapılan oylamada 12 numaralı proje 24 bin 782 oy aldı. "Proje alanının mekânsal tasarımına başlamadan önce alanın çevresiyle birlikte kentsel bellek izinde ulaşılabilirlik kurgusu ele alınmıştır" ifadelerinin yer aldığı proje açıklamasında şu sözler kullanıldı:

"Öneri proje, Bakırköy’ün tarihle içiçe durumunun kentli tarafından farkedilmesi, benimsenmesi ve gündelik hayatın olağan akışı içerisinde onun bir parçası haline getirilmesi amacıyla bir kültür rotası fikri üzerinden şekillenir.