Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Taksim Meydanı 19 Ekim’de Halka Sorulacak

Taksim’in yeni yüzü olarak hayata geçirilecek proje 19 Ekim-12 Kasım tarihleri arasında halkoyuna sunulacak.

yapi.com.tr
Taksim Meydanı 19 Ekim’de Halka Sorulacak

Taksim Meydanı’nın yeniden düzenlenmesi amacıyla gerçekleştirilen yarışmada ilk üçe kalan eserin halk oyuna sunulması öncesinde “Taksim Kentsel Tasarım Kolokyumu - Bilimsel toplantı” ve ödül töreni düzenlendi. Büyükşehir Belediyesi’nin ve Başkan Ekrem İmamoğlu’nun sosyal medya hesapları üzerinden gerçekleştirilen toplantıda konuşan Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat yarışma ve sonrasındaki süreçte yaşananları detaylarıyla paylaştı.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre; Polat’ın ardından konuşan İmamoğlu, “Taksim eski parıltılı günlerinden uzak bir noktaya taşındı. Bugün parıltı yeniden gelsin, belleklerimizdeki cazibesine tekrardan kavuşsun diye başlattığımız çalışmanın yeni bir aşamasını sizinle paylaşmak için buradayım.” dedi.

Meydanların kentlerin simgeleri olduğunu belirten İmamoğlu yapılacak halk oylamasıyla ilgili şu bilgileri paylaştı: “19 Ekim’de Taksim, Bakırköy ve Üsküdar meydanlarında tamamlanan 3 yarışmayla ilgili açık hava sergileri eş zamanlı olarak açılacak. Bu alanlar için hazırlanan projeler İstanbullulara çizimler, videolar ve maketlerle anlatılacak. Ödüllerin sergilerinin açılmasıyla birlikte, istanbulsenin.org web sitesinde ve meydanlarda oylama başlayacak. 20 Ekim’de Taksim, 21 Ekim’de Bakırköy ve 22 Ekim’de Salacak’ta her bir eşdeğer ödül sahibi, İstanbulluların sorularını yanıtlayacak. 19 Ekim’de vatandaşlarımızın kimlik numaraları ile yapacağı oylamanın oy güvenliği ise Kent Konseyimiz tarafından sağlanacak. 12 Kasım’a kadar devam edecek oylamanın ardından her yarışma için kazanan projeleri zaman geçirmenden 16 Kasım haftasında kamuoyu ile paylaşacağız.”

Projenin uygulanmasını heyecanla beklediğini vurgulayan İmamoğlu, “En kimlikli, en kaliteli biçimiyle, onlarca yıl İstanbul’un keyifli bir biçimde anılarını, yine eski canlılığıyla ortaya koyacağı Taksim’i, İstanbullulara bir an önce kazandırmak istiyoruz dedi. İBB’nin 2 Mart’ta düzenlediği “Taksim Kentsel Tasarım Yarışması”na 4 kıta ve 29 ülkeden, 72’si yerli, 48’i yabancı, 26’sı karma olmak üzere, toplam 146 proje katıldı. 20 Eylül’de kararını açıklayan jüri, 3 eseri, eşdeğer oranda ödüle layık buldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/taksim-meydani-19-ekimde-halka-sorulacak_182054.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!