Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İBB’den Taksim Meydanı Açıklaması

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İstanbul Meydanlarına Kavuşuyor” yarışmasının Taksim ayağının jüri çalışmalarının devam ettiğini duyurdu. Taksim Meydanı’nı en demokratik ve katılımcı yöntemle tasarladıklarını belirten İmamoğlu, “Herkesten fikir ve öneri alıyoruz, yarışma yapıyoruz, halk oylamasına gidiyoruz.” dedi.

yapi.com.tr
İBB’den Taksim Meydanı Açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu sosyal medyadan yaptığı paylaşımla Taksim Meydanı’nı güzelleştirme çalışmaları kapsamında tüm tasarımcıları Taksim Kentsel Tasarım Yarışması’na katılmaya davet etmişti.

Birinci kademeyi geçen 20 projenin her birine 5.000 Euro ödeme yapılacağı, ikinci kademeye geçen projeler arasından seçilecek üç tasarıma ise 50.000 Euro ödül verileceği duyurulmuştu. Uluslararası yarışmayı kazanan proje 18 Temmuz’da açıklanacak.

Sözcü’de yer alan habere göre; sosyal medya hesabı üzerinden ‘Taksim Kentsel Tasarım Yarışması’na ilişkin videolu bir paylaşımda bulunan İmamoğlu, “Taksim Meydanı’nı en demokratik, en katılımcı yöntemle tasarlıyoruz. Herkesten fikir ve öneri alıyoruz, yarışma yapıyoruz, halk oylamasına gidiyoruz. Meydanlar hem tasarlanış hem de uygulanış yöntemleriyle şehrin ruhunu yansıtan alanlar olacak.” dedi.

Paylaşılan videoda konuya ilişkin bilgilendirmede bulunan İPA Yarışmalar Koordinatörü Ömer Yılmaz şöyle konuştu:

“Ekim ayında İPA'nın aslında yürütücülüğünü yapan Bimtaş'ın ofisinde ilk toplantılar başladı. ‘İstanbul Meydanlarına Kavuşuyor' söylemi o toplantılardan çıkan bir söylemdir. Taksim'le ilgisi olmuş, Taksim'e katkı koymuş, korunmasına ilişkin sözü olan kişiler jüride yer buldular. İki tane yabancı jüri üyemiz var. Bunlardan bir tanesi Peru'dan bir mimar bir tanesi de Almanya'dan bir peyzaj mimarı. Uluslararası bir yarışma dolayısıyla. Taksim yarışması çalışmaları Eylül ayında başladı ve Mart ayında ilan edildi, 2021 Eylül'de de tamamlanacak. Yaklaşık 1 senelik bir süreç alacak.”

Yarışmacıların kimliği bilinmeyecek
Yılmaz, yarışma modelinin 2 kademeli olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı: “İlk kademede biz fikirlerin öne çıkacağı A3 kitaplar istedik aslında yarışmacılardan. 146 tane proje var elimizde. Bu 146 proje jüri çalışması sonunda 20'ye indirilecek. İkinci kademeye geçen her yarışmacı 5 bin Euro ücret alacak ve ikinci kademede bize büyük A0 paftalar teslim edecekler. 26 Eylül'de ödül töreni ve kolokyum yaparak eşdeğer 3 ödülü belirleyeceğiz.”

Yılmaz, yarışmacıların kimliğini jürinin hiçbir zaman bilmediğini vurgulayarak, “Jüri de bilmiyor, idare de bilmiyor. Bunun altını kalınca vurgulamak gerekir.” açıklamasında bulundu.

Projeler halka anlatılacak
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin İstanbul Kent Konseyi işbirliğiyle bir halk oylaması yapacağını belirten Yılmaz sözlerini şöyle sonlandırdı: “Yani projeler halka anlatılacak. Bunlardan bir tanesini halkın seçmesi istenecek. TC kimlik numarası korumasıyla ve Taksim'e gelen kişilerin oy kullanmasıyla halkın seçtiği bir birinci ödül ortaya çıkacak. Ardından da idare, belediyemiz bir birinciye karar verecek. Ardından da uygulama projeleri çizilecek, gerekli izinler alınacak ve nihayetinde inşaat başlayarak hayal ettiğimiz Taksim'e ulaşacağız. Bizim İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak yarışmalarımıza mimarlar, şehir plancıları, peyzaj mimarları, endüstri ürünleri tasarımcılarıyla birlikte bütün mühendislik disiplinleri katılabilirler.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/ibbden-taksim-meydani-aciklamasi_181109.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!