Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul Oteller Kenti Oluyor

Uzmanlar, İstanbul’da son dönemlerde Pendik, Maltepe, Merdivenköy ile üçüncü havalimanının yapılması planlanan Silivri bölgelerinde yeni otel yatırımlarının sayılarının hızla arttığını, ancak yeni yatırımlardansa mevcut otellerin yenilenmesinin daha mantıklı bir yaklaşım olacağını belirtiyorlar. Bunun en önemli nedeni olarak da 2009’da

Cumhuriyet Gazetesi
İstanbul Oteller Kenti Oluyor

İstanbul’a gelen turistin Türkiye’nin diğer bölgelerine kıyasla ortalama 350 USD daha fazla para harcadığı gerçeğiyle yola çıkan turizmciler, İstanbul’u turizmin gözdesi bir metropol haline getirmek için ellerinden geleni yapıyorlar. İstanbul’daki otellerin toplam yatak kapasitesi 105 bin 999 iken 23 bin 078 yatak kapasiteli konaklama tesisinin inşası ise halen devam ediyor.

Uzmanlar, İstanbul’da son dönemlerde Pendik, Maltepe, Merdivenköy ile üçüncü havalimanının yapılması planlanan Silivri bölgelerinde yeni otel yatırımlarının sayılarının hızla arttığını, ancak yeni yatırımlardansa mevcut otellerin yenilenmesinin daha mantıklı bir yaklaşım olacağını belirtiyorlar. Bunun en önemli nedeni olarak da 2009’da İstanbul’daki otellerin ancak yüzde 60’ının dolabilmesi gösteriliyor. Turistik Otelciler, İşletmeciler, Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, İstanbul’daki yatak kapasitesinin yeterli olduğunu, İstanbul’a daha fazla otel yatırımı yapılmaması gerektiğini söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre 2008 yılında ülkemizde kişi başı turist harcaması ortalama 650 USD civarındayken, İstanbul’da yaklaşık 1.000 USD olarak gerçekleşti. İstanbul’un ağırlıklı olarak kültür, kongre ve alışveriş turizmine ev sahipliği yapmasından ötürü ortalama 3.2 gün gibi kısa bir süre kalmalarına karşın kişi başı turizm gelirinin yüksek olması dikkat çekici bir özellik olarak değerlendiriliyor. Kongre turizminden elde edilen gelir, diğer turizm türlerinden elde edilen gelirlerden 3 kat daha fazla olarak gerçekleşiyor.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, İstanbul’u üst düzey, Akdeniz sahillerini ise orta halli turistlerin tercih ettiğini söyledi. Ulusoy, “Türkiye’ye gelen yabancı turistlerin eğitim seviyesinde yükselme, orta sınıf mesleklerin payında azalma, yüksek gelir kesiminin payında artış eğilimi gözlenmektedir” dedi.

Özel Belgeli, Özel Nitelikli Turistik Butik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Derneği (ÖZBİ) Başkanı Hasan Gülkaynak, Türkiye’de gerçek butik otel sayısının 9 olup bunların 4’ünün İstanbul’da bulunduğuna dikkat çekerken Antalya Sunrise Otelleri’nin sahibi Saadettin Ulubay, Avrupalı müşterinin yüzde 40’ının butik otelleri tercih ettiğini belirtti.

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, yabancı turislerin Türkiye’de en fazla ziyaret ettikleri illerin sırasıyla Antalya, İstanbul ile Muğla olduğuna dikkat çekerek, bu illerin turizm açısından popülaritelerini kaybetmelerinin söz konusu olmadığını belirtti. İstanbul’a gelen turistle Akdeniz kıyılarını ziyaret eden turist profili arasında ciddi farklılıkların olduğuna işaret eden Ulusoy şunları söyledi:

“Tatil veya turizm ürünleri fiyatlarının, yöre veya tesislere göre çok farklı bir tablo gösterdiğini belirtmekte yarar görüyorum. Örneğin İstanbul’da üst gelir gruplarına hitaben yüksek standartlı otellerdeki konaklama veya tur/tatil fiyatları ile Akdeniz veya Ege kıyılarında, kitle turizmi pazarından turist çeken yöre ve tesislerdeki fiyat düzeyleri arasında çok büyük bir fark var. Bu açıdan bakarsanız, Türkiye’nin her yeri fiyat itibarıyla ucuz tatil cenneti olarak nitelendirilemez. Bununla beraber Türkiye, önemli pazarlarımızda kanımca, halen ucuz olmaktan ziyade, fiyat-kalite ilişkisi açısından avantajlı ve çok cazip bir tatil ülkesi olarak algılanmaktadır.”

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3  |   4
http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-oteller-kenti-oluyor_71384.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!