Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İstanbul Tasarım Müzesi, Tarihî Sıra Dükkanlar’a Yeniden Hayat Vererek Açıldı

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Süleymaniye’de bulunmasına karşın uzun yıllardır atıl durumda olan Sıra Dükkânlar, İBB Fen İşleri Dairesi Başkanlığı’nın restorasyon ve İBB Miras’ın yeniden işlevlendirme süreciyle “İBB İstanbul Tasarım Müzesi” olarak, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımlıyla 31 Ocak Çarşamba günü açıldı.

yapi.com.tr
İstanbul Tasarım Müzesi, Tarihî Sıra Dükkanlar’a Yeniden Hayat Vererek  Açıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Tarihi Yarımada’daki projelerine bir yenisini daha ekledi. İstanbul’un kültürel mirasının en önemli yapılarından biri olan Süleymaniye Camii Külliyesi’ndeki Sıra Dükkânlar, İBB Fen İşleri Dairesi Başkanlığı’nın titiz restorasyonu ve İBB Miras’ın yenilikçi vizyonuyla hayata geçirilen “İBB İstanbul Tasarım Müzesi” olarak işlev kazandı. Süleymaniye bölgesinin uzun yıllardır sessiz kalan tarihi çarşısı, zanaat, tasarım ve kültür sanat alanında bir araya gelen farklı bileşenlerin dinamizmiyle yeniden canlandı.

Asırlardır Süleymaniye’de üretimin ve sosyal hayatın merkezi olan ancak son yıllarda ihmal edildiği için atıl durumda kalan Sıra Dükkânlar, İBB’nin kapsamlı restorasyon çalışmalarıyla yeniden hayat buldu. Yeniden işlevlendirme süreci İBB Miras tarafından tasarlanan İstanbul Tasarım Müzesi; şehrin siluetine benzersiz yapılar ekleyen, İstanbul’un eşsiz tasarımcısı Mimar Sinan’ın türbesinin bulunduğu, bir zamanlar evinin de yer aldığı sokakta geçmiş ile geleceği, geleneksel ile moderni aynı çatı altında bir araya getiriyor.

Geleneksel sanatların yanı sıra yaratıcı alanları da bölgeye taşıyarak birlikte üretmenin ve tasarlamanın heyecanını tüm şehre yaymayı hedefleyen İstanbul Tasarım Müzesi, Süleymaniye bölgesine değer katmayı misyon edinirken sürdürülebilir bir yaklaşımla İstanbul’un tasarım şehri unvanını pekiştirmeyi ve kentin sunduğu potansiyeli görünür kılmayı amaçlıyor.

Zanaat ile Tasarımın Buluşma Noktası

Süleymaniye Camii ve Külliyesi’nin bir parçası olarak yüzyıllardır kent yaşamında önemli bir rol oynayan Sıra Dükkânlar; tarihi, kültürel dokusu ve de işleviyle şehrin en önemli miras alanlarından biri. İstanbul Tasarım Müzesi ile tarihî alanda konumlanan atölyelerde keçe, vitray, yorgan gibi kaybolmaya yüz tutmuş zanaatların yanı sıra aydınlatma, mobilya, takı, mücevher, porselen, seramik, dijital ve grafik tasarım, illüstrasyon, mimarlık, kültür sanat ve kurumsal alan tasarımı gibi geniş bir yelpazede saygın marka ve kurumlar İstanbullularla buluşuyor. Müze, sosyal mekânları; zanaatkâr, tasarımcı ve sanatçıları bir araya getiren dükkânları; İstanbulluları buradaki üretimin bir parçası yapacak atölye ve etkinlikleriyle bölge için bir çekim merkezi olmayı hedefliyor.

Süleymaniye bölgesi, yeniden kent hayatına kazandırılan Sıra Dükkânlar’dan sonra, İBB Miras tarafından Mimar Sinan Türbesi’nin çevresinde devam eden planlama çalışmalarının ardından yeni sosyal mekânlar ve kültür sanat odaklı yaşam alanları ile ziyaretçilerin ilgi odağı olmaya devam edecek.