Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

“İstanbul Yaşanmaz Hale Gelir”

Doğa Bilimci Prof. Doğan Kantarcı’dan çılgın proje için kritik uyarı. “Kanal açılırsa İstanbul susuz kalır, İstanbul Havalimanı'nı su basar.”

yapi.com.tr
“İstanbul Yaşanmaz Hale Gelir”

Yoğun tartışma ve uyarılara rağmen iktidarın ısrarını sürdüğü ve 11 Aralık Çarşamba günü Bakanlar Kurulu'nda gündeme gelmesi beklenen Kanal İstanbul Projesi için Doğa Bilimci Prof. Doğan Kantarcı'dan çok kritik uyarılar geldi.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre; Kantarcı, tehlikeli proje olarak nitelendirdiği Kanal İstanbul'un etkilerini ela aldığı bir rapor yazdı. Kanalda yaşanacak olası bir gemi kazası ya da deprem halinde İstanbul Havalimanı dahil bir çok alanı suların basacağını, İstanbul'un içme sularının ve yer altı sularının tuzlanacağını, verimli toprakların çorağa dönüşeceğini ve binlerce insanın öleceğini söyledi.

Para ile gemi geçirme uğruna
Para ile gemi geçirme uğruna kanal yapmanın anlamsız olduğuna işaret eden Prof. Kantarcı, riskleri şöyle anlattı: “Kanal İstanbul arazi rantı açısından ele alındığında, İstanbul 3. Havalimanı ile kanal arasında kalan Dursunköy-Arnavutköy arazisinin de imara açılması göz önüne alındığında konu açıklık kazanmaktadır. Kanal manzaralı yerleşim (uydu kent) reklamı ile bu arazinin ve diğer yerlerin yabancılara satılması ve gelir sağlanması umulmaktadır. Bu kadar çok yabancının İstanbul'a ve çevresine yerleştirilmesi ‘Çok uluslu bir ada' oluşumunu sağlayacaktır. Bu durum Türkiye'nin İstanbul ile Trakya'yı kaybetmesine de sebep olabilir. Kanal açılırsa İstanbul susuz kalır, İstanbul Havalimanı'nı su basar.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-yasanmaz-hale-gelir_176558.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!