Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İstanbul Yeni Havalimanı Ne kazandıracak?

İstanbul Yeni Havalimanı inşaatında çalışmalar devam ediyor. Proje 29 Ekim'de açılacak. Peki İstanbul Yeni Havalimanı ne kazandıracak? İstanbul Yeni Havalimanı'nda inşaat çalışmaları devam ediyor. Havalimanının yüzde 94'ü tamamlanmış durumda. 29 Ekim 2018 tarihinde açılacak olan proje etaplar haline açılacak.

yapi.com.tr
İstanbul Yeni Havalimanı Ne kazandıracak?

İstanbul Yeni Havalimanı'nın 1. etabı 90 milyon yolcu/yıl kapasitesine sahip olacak. Projenin yer teslimi 1 Mayıs 2015 tarihinde yapıldı. Havalimanının ilk etabında; üç adet paralel pist, paralel taksi yolları, apron, terminal binası, hava trafik, haberleşme ve meteoroloji sistemleri ile diğer hizmet binaları yer alıyor.

100 Günlük Eylem Planı'na alındı
Mega proje 100 Günlük Eylem Planı'na alındı. Emlak Kulisi'nde yer alan habere göre Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan çalışmalarla ilgili şunları söyledi, "Programın en önemli maddesi olan ve Türkiye'yi Batı Avrupa-Uzakdoğu bölgesinde önemli bir transfer merkezi haline getirecek İstanbul Yeni Havalimanı'nda çalışmalar 7/24 esasına göre tam kapasite sürüyor. Havalimanımızın ilk fazı, 29 Ekim'de hizmete girecek."

İstanbul Yeni Havalimanı'na günlük 3 bin 500 uçağın iniş-kalkış yapacak. Proje 10,2 milyar avroluk yatırım ve KDV dahil 22,2 milyar avro kira bedeliyle yapıldı.

Projenin kazandıracakları
İstanbul Yeni Havalimanı ülkemize jeopolitik konumu nedeniyle Doğu ile Batı, Kuzey ile Güney Bölgeleri arasında yolcu transfer merkezi ihtiyacını karşılayacak. Tamamlandığında nihai kapasitesi 150 milyon yolcu/yıl olan 4 ayrı terminal binası, 165 adet sabit yolcu köprüsü, 6 pisti ile dünyanın en büyük havalimanlarından biri olacak.

Adı ne olacak?
İstanbul Yeni Havalimanı ile ilgili en çok merak edilen bir konu da adının ne olacağı. Bu konuyla ilgili bir çok haber çıktı ancak adının ne olacağı açıklanmadı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-yeni-havalimani-ne-kazandiracak_167252.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!