Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İstanbul Yeni Havalimanı’nın Enerji İhtiyacını Karşılayacak

İstanbul Yeni Havalimanı’nın enerji ihtiyacını karşılamak için kurulan ‘Enerji Merkezi’, orta büyüklükteki şehirlerin enerji ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede bulunuyor.

yapi.com.tr
İstanbul Yeni Havalimanı’nın Enerji İhtiyacını Karşılayacak

İstanbul Yeni Havalimanı’nda inşaat çalışmaları son hızla devam ediyor. Gelinen aşamada havalimanı ve havalimanı şehrinde kurulacak tüm yapılar için gerekli enerjiyi sağlayacak Enerji Merkezi’nin kurulumuna başlandı. Enerji Merkezi’nin Sakarya, Samsun, Çanakkale, Nevşehir ve Amasya gibi orta büyüklükteki bir şehrin tüm enerji altyapı ihtiyacını karşılayabilecek özelliğe sahip olacağı belirtiliyor. Ana terminal binasına Haziran ayında enerji verilecek.

4 adet enerji ikmal sistemi kurulacak  

İstanbul Yeni Havalimanı projesi için Balıkesir’de özel olarak üretilen ve tamamen yerli cihazlarla donatılan Enerji Merkezi, TEİAŞ ve TEDAŞ’ın şehirlerin ihtiyaçlarını karşılamada kullandıkları enerji ikmal hatları ile eşdeğer altyapıyı sunuyor.  İlk etapta özel sektörün yüklendiği bir projede ilk kez kullanıldığı ifade edilen 3 adet enerji ikmal sistemi devreye alınacak. Havalimanının tüm fazları tamamlandığında ise toplamda 4 adetenerji ikmal sistemi ve yedek sistemler kurulmuş olacak.  

İGAİGA Havalimanları İnşaatı CEO’su Yusuf Akçayoğlu

"Pek çok şehrin ihtiyacını karşılayabilecek bir altyapı sunuyor"

Enerji Merkezi kurulumunun proje açısından önemli bir adım olduğunu belirten İGA Havalimanları İnşaatı CEO’su Yusuf Akçayoğlu, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “İstanbul Yeni Havalimanı’nı tüm dünyaya bağlayacak ve yolcu deneyimini kesintisiz kılacak Enerji Merkezi’nin kurulması, projemiz için önemli bir eşik. Enerji Merkezi’nin tamamlanması ile ana terminal binasına Haziran ayında kalıcı enerji vermeyi planlıyoruz. Trafolar, her biri 135 ton ağırlığında 3 Adet 154/34,5 KV 100/120 MVA toplam 360 MVA kurulu güce sahip olacak. Kurulan donanım, TEİAŞ üzerinden ulusal şebekeye bağlı olarak hizmet verecek. İstanbul Yeni Havalimanı’nın yıllık 250 megavatlık bir enerji ihtiyacı bulunuyor. Bu da yaklaşık 60 bin konutun ya da 2 MVA Kurulu güce sahip 180 tane fabrikanın enerji ihtiyacını karşılıyor. Bu bakımdan Enerji Merkezimizin kapasitesi, pek çok şehrin ihtiyacını karşılayabilecek bir altyapı sunuyor.”

Tüm fazları tamamlandığında, yıllık 200 milyon yolcuya çıkarılabilir kapasitesi ile 350’den fazla destinasyona uçuş hizmeti verecek olan havalimanımızın tüm ihtiyacını karşılayabilecek bir sistem kurduklarını belirten Akçayoğlu, bu bağlamda enerji merkezinin çok önemli olduğunu ve İstanbul’a yakışır bir havalim anı için son teknolojiye odaklandıklarını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-yeni-havalimaninin-enerji-ihtiyacini-karsilayacak_157304.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!