Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

3. Havalimanına Taşınma Bir Günde Gerçekleştirilecek!

İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı Keskin: "İstanbul Yeni Havalimanı şu anda vaat edilen takvim içerisinde çalışmalar devam ediyor. Herhangi bir aksaklık yok. İnşallah vaktinde İstanbulumuza, Türkiyemize ve bütün havacılık camiasına bu havalimanını kavuşturacağız" dedi.

yapi.com.tr/AA
3. Havalimanına Taşınma Bir Günde Gerçekleştirilecek!

Hüseyin Keskin, Başbakan Binali Yıldırım'ın Avrasya Tüneli'nin açılışında "İstanbul Yeni Havalimanı'nın 26 Şubat 2018'de devreye alınacağı" açıklamalarının hatırlatılması üzerine, törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Başbakan Binali Yıldırım'ın, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın konuşmalarında ayrı ayrı İstanbul Yeni Havalimanı'na yer vermelerinin kendilerini gururlandırdığını ve çalışma azimlerini artırdığını söyledi.

Şu anda vaat edilen takvim içerisinde çalışmaların sürdüğünü ve herhangi bir aksaklık olmadığını belirten Keskin, "İnşallah vaktinde İstanbulumuza, Türkiyemize ve bütün havacılık camiasına bu havalimanını kavuşturacağız. Biz de buna riayet edip, işletme tarafı olarak bütün ajandamızı, iş planlarımızı buna göre ayarladık. İnşaat tarafı da bu şekilde. Büyük bir gayretle ve hızla odaklanarak çalışmalarımıza devam ediyoruz." diye konuştu.

Yeni Havalimanı'na taşınma sürecine ilişkin soru üzerine Keskin, "Bununla ilgili Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), Türk Hava Yolları ve sektörün diğer paydaşlarıyla görüşüyoruz. Taşınma işlemi dünyada 'big bang' olarak tarif edilen şekilde bir günde gerçekleştirilecek. Söz gelimi İstanbul'un batısına ve kuzeyine olan trafiği belki bir müddet durduracağız. Çünkü havalimanı içinde bulunan araçların genişlikleri, süratleri günlük hayattakinden biraz farklı. Ayrıca havalimanı özel bir yer olduğu için bu teçhizatlar belki havadan emniyet güçlerinin desteğiyle taşınacak. Dolayısıyla taşınma bir günde olacak." ifadelerini kullandı.

Keskin, 11 Ekim’de halihazırda İstanbul Atatürk Havalimanı'na sefer yapan 56 farklı havayolu şirketi ve havayollarına hizmet sunan firmalardan yaklaşık 150 katılımcının yer aldığı bir toplantı gerçekleştirdiklerini, burada proje hakkında bilgi aktarımında bulunmanın yanı sıra terminal içerisindeki alanlara yönelik talep toplama sürecinin de başladığını duyurduklarını hatırlattı.

30 Kasım'da havayolu şirketleriyle yaptıkları çalıştayda da terminal içerisindeki kat planlarını paylaştıklarını anlatan Keskin, "Talepler gelmeye başladı. Şu anda Emirates, Singapur, Korean, Özbekistan Hava Yolları gibi birçok firma geri dönüş yaptı. Bazısı A380 ya da A350, bazısı da yeni nesil 787 gibi hava taşıtlarıyla operasyon yapacağını bildirdi. Yeni havalimanın bunlara operasyon yapabileceği imkanları sunmasından dolayı memnun oldular ve hemen bize protokolle geri döndüler. Şu anda bu safhadayız." değerlendirmesinde bulundu.

"Herhangi bir ortaklık düşünmüyoruz"

Kiralama bedellerinin İstanbul Yeni Havalimanı açılmadan önce DHMİ tarafından yayımlanacak olan en son Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) ücret tarifesi baz alınarak hazırlanacağını ve DHMİ'nin onayı sonrasında havayolu şirketleri ile paylaşılacağını ifade eden Keskin, kiralama bedellerinin mevcut tarifeye paralel olmakla birlikte şirketlerin talep ve beklentilerine göre de şekilleneceğini söyledi.

"Havalimanının işletmesiyle ilgili yurt içi ve yurt dışı firmalardan hizmet alımı ya da ortaklık düşünüyor musunuz?" şeklindeki soru üzerine Keskin, şunları kaydetti:

"Yeni havalimanımız, ihalenin ardından DHMİ ile imzaladığımız uygulama sözleşmesinde tarif edildiği üzere, 25 yıl boyunca İGA Havalimanı İşletmesi AŞ tarafından işletilecek. Buranın işletmesiyle ilgili herhangi bir ortaklık düşünmüyoruz. İşletmeyle alakalı bazı hizmet alımlarımız oldu. Kopenhag ve Seul Incheon havalimanlarıyla işletme danışmanlığı noktasında yaptığımız iş birliğimiz gayet verimli bir biçimde sürüyor. Dolayısıyla havalimanımızın işletmesine ilişkin Türkiye içinden ya da dışından, herhangi bir ortaklık ya da hizmet alımı düşünmüyoruz. Bu konudaki duruşumuz net olduğundan, bugüne kadar bize resmi bir ortaklık teklif de gelmedi."

http://www.yapi.com.tr/haberler/3-havalimanina-tasinma-bir-gunde-gerceklestirilecek_153167.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!