Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'a 52 Yeni 'Acarkent' Geliyor

İstanbul'da Acarkent gibi yapılaşmayı bekleyen 52 yeni özel orman alanının olduğu ortaya çıktı. Bunlardan 10 tanesi Acarkent gibi Beykoz'da bulunuyor.

Zaman Gazetesi
İstanbul'a 52 Yeni 'Acarkent' Geliyor

carkent'le ilgili bir davada Acarlar lehine görüş bildiren bilirkişi heyetinde yer alan İstanbul Üniversitesi Orman Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Ayanoğlu, "Bir tek Acarkent'e bakılıyor. Asıl kıyamet buralarda inşaat başlayınca kopacak." dedi. İstanbul Beykoz'da kendine Orman Bakanlığı'nca tahsis edilen ormanlık alana Acarkent'i kuran İsmet Acar, bugünlerde, en fazla yüzde 6 olması gereken yapılaşmayı yüzde 96'ya çıkarmakla suçlanıyor. Özel ormanlardaki yapılaşmayla ilgili yönetmeliğin 2005'te değiştirildiğini ve yeni özel orman alanlarının yapılaşmanın arifesinde olduğunu iddia eden Ayanoğlu, hükümetin özel ormanlarda yapılaşmaya müsaade edilmemesi için Anayasa'yı değiştirecek çoğunluğa sahip olduğuna dikkat çekti.

Ayanoğlu, "Yapılaşma olmayacaktır desinler bu tartışma bitsin. Ama İstanbul'da sadece Acarkent yok, yapılaşmayı bekleyen 52 özel orman var." diye konuştu. Acarlar'la ilgili baktığı tek bilirkişilik davasının 2003'te gerçekleştiğini belirten Ayanoğlu, hazırladığı raporu savunurken bu işten bir menfaati olmadığını savundu. Acarlar, söz konusu rapordan sonra inşaata başlarken Ayanoğlu, şunları söyledi: "Benim rapor hazırladığım dönemde Acarlar araziye bir kazık dahi çakmamıştı. İnşaat oranı yüzde 6'dan yüzde 96'ya çıkmışsa bunun sorumlusu biz değil Orman Bakanlığı'dır. O günden bugüne neredeydiler?"

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbula-52-yeni-acarkent-geliyor_49802.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!