Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul’a Dev Akvaryum

İstanbul'a dört yıl içinde dünyanın en büyük akvaryumlarından biri inşa edilecek. Hedef, akvaryumun İstanbul'a yılda 2 milyon ziyaretçi çekmesi

Radikal
2 İstanbul’a Dev Akvaryum

b>İstanbul'a dört yıl içinde dünyanın en büyük akvaryumlarından biri inşa edilecek. Hedef, akvaryumun İstanbul'a yılda 2 milyon ziyaretçi çekmesi.

İstanbul'u turizm ve kültür merkezine dönüştürmek için tasarlanan prestij projelerinden 80 milyon euro'luk dev akvaryumun ihalesi tamamlandı. Bittiğinde alanında dünyanın sayılı eserlerinden biri olacak dev akvaryum, içinde 80 metre uzunluğunda cam tünellerin bulunacağı 270 dönüm arazide kurulacak. Foktan yunusa kadar her çeşit balığın yer alacağı akvaryumda ayrıca festival alanları, interaktif müze, üç boyutlu sinemalar bulunacak. Çelikten güçlü özel lifler ve depreme dayanıklı cam tüplerle inşa edilecek akvaryumla İstanbul'a yılda 2 milyon ziyaretçi çekilmesi hedefleniyor.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce ihaleye çıkarılan dev akvaryum projesini Öztaş, Nuhoğlu ile Alt ve Üstyapı LMTD konsorsiyumu üstlendi. Florya sahil şeridinde kurulacak dev akvaryum, İspanya'nın Valencia kentindeki, Avrupa'nın en büyük akvaryumu 'L'oceanografic'in bir benzeri olacak. İspanya ve Singapur'un ardından dünyanın en büyük akvaryumlarından biri olacağı belirtilen akvaryumun, dört yılda tamamlanması planlanıyor.
Akvaryumun İstanbul'u turizm merkmezi yapma yolunda önemli bir adım olacağını belirten İstanbul Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Yunus Balta, şöyle konuştu: "Bu akvaryum İstanbul'a prestij kazandıracak
eserden biri. Kapalı ve açık sosyal tesislerin bulunacağı akvaryum 270 dönüm alanda iki aşamada yapılacak ve 80 milyon euro'ya mal olacak. İlk aşamada 30 milyon metreküp su alanının içinde 80 metre uzunluğunda cam tüpler bulunacak. İnteraktif müze, 3 boyutlu sinema, alışveriş merkezleri, su ürünleri ve festival alanlarının yer alacağı akvaryum, en geç 4 yıl içinde tamamlanacak."

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbula-dev-akvaryum_4824.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • evet 2008 ekime giriyoruz, nerde? lütfen bir an önce olsun, merakla bekliyoruz. YANITLA
  • şu anda eylül 2008'deyiz nerdeeeeeeee? YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!