Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İstanbul'a "Dev Central Park" Projesi İptal mi Oldu?

Veliefendi Hipodromu’nun yerine yapılması planlanan ‘İstanbul’un en büyük şehir parkı projesi’nin hayata geçmeyeceği iddia edildi.

yapi.com.tr
İstanbul'a "Dev Central Park" Projesi İptal mi Oldu?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Zeytinburnu’na yapılacağını söylediği 1 milyon metrekare büyüklüğündeki “İstanbul’un en büyük parkı projesi’nin iptal olduğu iddia edildi. Proje kapsamında Veliefendi Hipodromu başka bir ile taşınarak yerine New York’un Central Parkı’na benzeyen dev bir park yapılması planlanmaktaydı.

At Hastanesi açılıyor

Fırat Aşık'ın Cumhuriyet'te yer alan haberine göre Veliefendi Hipodromu’nun içerisinde yapılan yeni betonarme bina inşaatının yükselmesiyle hipodromun başka bir yere taşınmayacağı belli oldu. Binanın ise bir at hastanesine ait olduğu ve inşaatının tüm hızla devam ettiği öğrenildi.

İstanbul’un Central Park’ı olacaktı

Bakırköy ve Zeytinburnu ilçelerinin tam kesişme noktasında yer alacağı konuşulan bu en büyük park projesinin yapımının ilk etabında; E-5’ten Veliefendi Hipodromu’na kadar park yapılacaktı. İkinci etapta ise Veliefendi Hipodromu’nun başka yere taşınacak ve böylece park alanı 1 milyon metrekare büyüklüğüne ulaşacaktı.

Proje için 11 Temmuz 2013’te İBB Meclisi'nden izin çıkmış, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından müjdeyle açıklanmıştı. Başbakan Erdoğan’ın da büyük destek verdiği iddia edilen projenin açıklanması Gezi Parkı olaylarının sonrası ve Yerel seçimler öncesi açıklanmış olması dikkat çekmişti.

Zeytinburnu'nda Çırpıcı Çayırı olarak bilinen bölgeyle ilgili Topbaş, "Bu kıymetli alanın özel sektöre ait kısmını kamulaştırabilir miyiz? diye iki yıldır çalışıyoruz" ifadesini kullanmıştı. Fakat Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na gönderilen rapor doğrultusunda arazinin 612 bin metrekaresi kentsel sit alanı olarak ilan edildi. Bu da Veliefendi Hipodromu’nun yapılaşmaya açılması konusunda engel oluşturmaktaydı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbula-dev-central-park-projesi-iptal-mi-oldu_123935.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!