Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Her İki Evden Biri Zorunlu...

İstanbul’da 1.5 Milyon Ev Tehlike Altında

Deprem sigortasına sahip konutların sayısında büyük bir atış görülmesine karşın 1. derece deprem kuşağında yer alan İstanbul'da, 1.5 milyondan fazla konutun sigortası bulunmuyor...

yapi.com.tr
İstanbul’da 1.5 Milyon Ev Tehlike Altında

Türkiye'deki konutların yalnızca yüzde 48,7'sinin deprem sigortasına sahip olduğunu ifade eden Koalay.com Türkiye CEO'su Bradley Du Chenne, "Deprem konusunda maalesef acı hatıralara sahip olan Türkiye'de zorunlu olmasına rağmen 17.6 milyon konutun 9 milyonu hala sigortasız. Aylık ortalama 10 TL'ye yaptırılan DASK, olası bir zararda 170 bin TL'ye kadar ödeme yapabiliyor. Online olarak yalnızca birkaç basit adımda satın alınabilen DASK, yıkıma neden olan depremin hiç olmazsa maddi yükünü hafifletmek için geleceği düşünmemiz gerekiyor" diye konuştu.

Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre, 2012'de ülkemizde toplam 16.3 milyon konutun yüzde 29,7'si sigortalıyken, 2018'de 17.6 milyon konutun yüzde 48,7'si sigortalandı. Böylece ülkemizde son 5 yılda sigortalılık oranı yüzde 19.2 yükseldi. Deprem sigortası olan konutların büyük bir atış görülmesine karşın 1. derece deprem kuşağında yer alan İstanbul'da, 1.5 milyondan fazla konutun sigortası bulunmuyor.

 

 

Deprem Yaşayan İllerde Sigortalılık Oranı Ortalamanın Üzerinde
Online sigorta satış platformu Koalay.com’un yaptığı analize göre can ve mal kaybına neden olmuş deprem yaşayan illerde DASK oranı daha yüksek. Türkiye tarihinin en büyük depremine tanık olan Erzincan’da konutların yüzde 59’u sigortalı. Tekirdağ’da konutların yüzde 71’i, Bolu’da ise yüzde 79’u sigortalıyken Çanakkale’de bu oran yüzde 61. 1999 depreminin etkilerini en çok hisseden illerden Sakarya’da yüzde 71, Kocaeli’de yüzde 57 ve Yalova’da konutların yüzde 76’sı deprem sigortasına sahip. Depremlerden en çok etkilenen Düzce yüzde 89 ile DASK’lı konut oranının en yüksek olduğu il olarak karşımıza çıkıyor. Ancak yakın zamanda büyük bir deprem yaşayan Van’da, DASK’lı konut oranı yalnızca yüzde 38. Ayrıca 1. derece deprem kuşağında yer almasına rağmen ülkemizde sigorta oranı en düşük 3 ilimiz yüzde 7,5 ile Şırnak, yüzde 8,3 ile Hakkari ve yüzde 17,8 ile Muş.

185 milyonluk ödeme
Türkiye Sigorta Birliği (TSB), 17 Ağustos depreminin 19'uncu yıldönümünde bir mesaj yayınladı. Yayınlanan mesajda, depremden sonra hayatın devam edebilmesi için sigorta yaptırmanın önemini hatırlatıldı. Açıklamada, DASK'ın kuruluşundan bu yana yaşanan 579 depremde toplam 184 milyon 757 bin 50 TL hasar ödemesi yaptığı bilgisine yer verildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulda-1-5-milyon-ev-tehlike-altinda_167439.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!