Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"İstanbul’da 200 Bin Bina, Risk Altında"

Kenti afetlere karşı dayanıklı hale getirmeyi amaçlayan İstanbul İl Afet Risk Azaltma Planı tanıtım toplantısında konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Yaptığımız araştırmalara göre, 200 bine yakın bina, orta ve ağır risk taşımaktadır." diye konuştu.

yapi.com.tr
"İstanbul’da 200 Bin Bina, Risk Altında"

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, kenti afetlere karşı dayanıklı hale getirmeyi amaçlayan İstanbul İl Afet Risk Azaltma Planı tanıtım toplantısında konuştu.

İmamoğlu yaptığı konuşmada “Hepimizin ana gündemi olarak, ‘afet' denince akla İstanbul’da ne yazık ki depremle yüzleşmek geliyor. Bu konu, sadece bir kurumun, kanunla belirlenmiş bir ilçe belediyesinin ya da büyükşehir belediyesinin ya da X,Y, Z grubunun çözebilmesi mümkün olan bir husus değildir.” uyarısında bulundu.

Sözcü’de yer alan habere göre; deprem ve kentsel dönüşüm meselesinin eşgüdümlü olarak yürütülmesine dair hazırladıkları raporu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na sunduklarını aktaran İmamoğlu, söz konusu çalışmayı dileyen kurum ve kuruluşlarla paylaşmaya hazır olduklarını belirtti.

“Kentsel dönüşüm bir şekilde siyasetin malzemesi oldu”
Kendisinden önce konuşan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen'in halkın da sürecin içine katılması yönündeki sözlerine katıldığını kaydeden İmamoğlu, “Ne yazık ki 99 depreminden sonra Türkiye’mizde, milletimizin aklına, kentsel dönüşüm denince para kazanmak geliyor. Ve ne yazık ki, kentsel dönüşüm deyince, ‘Bir daireme kaç daire alırım' mantığı öne çıkıyor. Yani şöyle bir bakış yok: ‘Ben, çürük dairemi nasıl yapabilirim? Yerine bir daireyi nasıl var edebilirim? Cebimden en az parayı nasıl çıkartırım' da desin; ona da razıyız. Ama öyle bir mantık oluştu, oluşturuldu. Burada A, B, C, D  kurumlarını suçlamıyorum. Bütüncül olarak hepimiz kusurluyuz. Bir şekilde siyasetin de malzemesi oldu? Yine A,B, C partilerini konuşmuyorum; hepimiz kusurluyuz.” diye konuştu.

“200 bin bina risk altında”
“Artık çözümü konuşmalıyız” diyen İmamoğlu, şöyle devam etti: “Çözüm kısmında da kesinlikle olağanüstü şeffaf, herkesin elini taşın altına koyduğu bir mekanizmayı var etmeliyiz. Bu iş büyük bir meseledir. Bizim yaptığımız son araştırmalara göre, 200 bine yakın bina, orta ve ağır risk taşımaktadır. Geçmişte çok değerli çalışmalar oldu. Ama bizim birebir yaptığımız analiz çalışmaları da karşımıza çıkan sayı, 200 bine yakın binadır. Bina, daire demiyorum. Bundan kaçamayız.”

“Millet bizi sorgular”
İBB'nin deprem ve kentsel dönüşüme yönelik çalışmalarından örnekler veren İmamoğlu, şunları söyledi: “Burada kurumsal anlamda verilen her türlü görevi öneminin farkındayız. İmkanlarımızı sonuna kadar zorlayarak, beraberce bu görevleri tamamlayalım. Yoksa burada kalır da 5 yıl sonra yine bir rapor için toplanırsak, vallahi millet bizi, haklı-haksız kötü anlamda sorgular diye düşünüyorum. Ve o bakımdan ben de bu çalışmaların titizlikle takipçisi olacağımı ifade edeyim. Gerçekten amacımız, gözbebeğimiz olan bu kentin, sağlıklı bir süreci yaşamasıdır. Afetin siyaseti olmayacağını, en yüksek tonda, bazen feryatla söylemek zorundayız. Ve bunu başarmak zorundayız.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulda-200-bin-bina-risk-altinda_189977.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!