Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Avrupa Korozyon Kongresi

İstanbul'da Başlayan 'EUROCORR 2012' Katılım Rekoru Kırdı

"Daha İyi Korozyon Kontrolü Daha Güvenli Dünya" teması altında düzenlenen, Avrupa ve dünyanın farklı bölgelerinden 600'ü aşkın uzamanın katıldığı EUROCORR 2012 kapsamında, İstanbul beş gün boyunca 'korozyonun zirvesi' rolünü üstlenecek.

yapi.com.tr
İstanbul'da Başlayan 'EUROCORR 2012' Katılım Rekoru Kırdı

Farklı sektörlerden profesyonelleri bir araya getirerek, korozyon konusunda bilgi alışverişinde bulunmayı amaçlayan Avrupa Korozyon Kongresi - EUROCORR 2012, Sheraton Maslak Otel ve Kongre Merkezi’nde başladı.

www.yapi.com.tr'nin medya sponsorluğunda gerçekleşen EUROCORR 2012'ninparalel oturumlar, eğitim seminerleri, firma standları ve poster sunumlarının yer aldığı sergi ile zenginleşen programı 13 Eylül'e dek sürecek. 'Daha İyi Korozyon Kontrolü, Daha Güvenli Dünya' temasıyla beş gün sürecek olan 'korozyon zirvesi' EUROCORR 2012, Avrupa ve dünyanın farklı bölgelerinden 700'ü aşkın uzmanı buluşturacak.Avrupa Korozyon Kongresi'nin açılışında söz alan Türkiye Korozyon Derneği Başkanı Prof. Dr. Ali Fuat Çakır, İstanbul'u EUROCORR 2012'nin ev sahibi olmaya layık gören Avrupa Korozyon Federasyonu'na teşekkürlerini sunarak; 'Daha İyi Korozyon Kontrolü Daha Güvenli Dünya' teması ile, korozyonun dünya ölçeğindeki finansal maliyetinin yanı sıra, gezegenimizdeki canlılar nezdinde oluşturduğu tehlikeye dikkat çekmeyi amaçladıklarını söyledi. Prof. Dr. Çakır konuşmasını şöyle sürdürdü:"Tarihi kaynaklar, demir metalürjisinin Anadolu'da başladığını belirtiyor. Bu bölgedeki işlenmiş demir objelerin 4000 yıl öncesine dayandığını görüyoruz. İşlenmiş demirin korozyona uğradığı ilk coğrafyada yer alan İstanbul'a hoşgeldiniz.

İstanbul kongresi, korozyon alanında faaliyet gösteren uluslararası toplulukların, EUROCORR'a giderek daha fazla ilgi gösterdiklerinin bir kanıtı... Şu ana kadarki en yoğun katılımı sağlandığı EuroCorr 2012'ye toplam 778 bildiri gönderildi. Bu sabah itibariyle, etkinliğe kayıt yaptıranların sayısının da 700'ü aştığını görüyoruz.

Kongre boyunca, korozyon ve korozyondan korunma konuları, 24 toplantı başlığı ve 5 atölye çalışması çerçevesinde masaya yatırılacak. EUROCORR 2012 programında ayrıca, Tribocorrosion konusunda eğitim de verilecek. Ulusal ve uluslararası standların yer aldığı sergi alanında ise, 40 firma/dernek hakkında bilgi alınabilecek. Sergide aynı zamanda poster sunumları da incelenebilecek."Prof. Dr. Çakır'ın ardından söz alan Avrupa Korozyon Federasyonu - EFC Başkanı Prof. Dr. Philippe Marcus, bu kongrenin Türkiye için korozyon alanında önemli bir kilometre taşı olduğunu vurgulayarak, Avrupa'daki tüm korozyon derneklerini çatısı altında toplayan EFC hakkında bilgi verdi.Avrupa Korozyon Kongresi'nin giderek uluslararası ölçeğe yayıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Marcus, federasyonun yeni üyeleri arasında Avustralya'nın da yer aldığınısöyledi. Derneklerin yanı sıra üniversite, araştırma merkezi ve özel şirketlerin de EFC'ye bağlı üyeler arasında bulunduğunu ekledi. Toplantıya katılan herkezi EFC'ye üye olmaya çağıran Prof. Dr. Philippe Marcus, üyelere sunulan en önemli avantajın, 19 farklı araştırma grubu tarafından korozyon üzerine yapılan çalışmalardan faydalanabilmek olduğunu belirtti.

Ödüller de açıklandı

Açılış konuşmalarının ardından, EUROCORR 2012 kapsamında sahiplerini bulan ödüller açıklandı. Rusya Bilim Akademisi'nden Prof. Dr. Yury Igorevich Kuznetsov "Cavallaro Madalyası" ile ödüllendirilirken; Bingöl Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ramazan Solmaz "Kurt Schwabe Ödülü"ne değer görüldü.

Kendilerini ödüle kavuşturan konular üzerine kısa bir sunum yapan Kuznetsov ve Solmaz'ın ardından; Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (NTNU) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Nişancıoğlu, "Nanofilm Segregations in Localized Corrosion of Aluminium Alloys" başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.Alüminyumun paketleme dışında, büyük ölçekli mimarlık projeleri ve otomobil sanayinde de yoğun bir biçimde kullanıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Nişancıoğlu, yapı sektöründe alüminyumun ikinci sıraya yerleştiğini ekledi.

Türkiye Korozyon Derneği tarafından, Zed Etkinlik Yönetimi ve Danışmanlığı'nın organizasyonu ile gerçekleştirilen Avrupa Korozyon Kongresi'nin sponsorları arasında Tekfen Holding, İGDAŞ, Borçelik, BOTAŞ International Limited, Kerem Çelik, Jotun Boya gibi firmalar yer alıyor.
EUROCORR 2012 programına ulaşmak için tıklayınız.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulda-baslayan-eurocorr-2012-katilim-rekoru-kirdi_102018.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!