Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İstanbul’da 'Otobüs Yolu' Uygulaması Başlıyor

İstanbul’da ‘Toplu Taşıma Yolu’ (Bus Line) uygulaması 3 Eylül Pazartesi günü başlıyor. Uygulamayla yılda 650 bin litre yakıt tasarrufu sağlanacak. Karbondioksit (CO2) salınımında bin 500 ton azalma olacak.

yapi.com.tr
İstanbul’da 'Otobüs Yolu' Uygulaması Başlıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi toplu taşımı rahatlatmak ve toplu taşımanın tercih edilmesini sağlamak amacıyla sadece toplu taşım araçlarının kullanacağı “Toplu Taşıma Yolu” (Bus Line) uygulamasını başlatılıyor.
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin resmi internet sitesinde yer alan habere göre; İstanbul’da trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla dünyanın gelişmiş pek çok ülkesinde uygulanan “Toplu Taşıma Yolu” 3 Eylül 2012 Pazartesi günü başlıyor. Belirtilen güzergâhlarda vatandaşların zamandan büyük tasarruf sağlaması bekleniyor. Uygulamanın kentliler tarafından benimsenmesi halinde yaygınlaştırılması planlanıyor.

Pilot uygulama için yollar belirlendi

Uygulama Pilot bölge olarak belirlenen öncelikle Millet Caddesi- Topkapı-Aksaray ve Şirinevler-Mahmutbey yolunda başlanacak. Daha sonra güzergahlar; Topkapı-Aksaray–Taksim, Kızıltoprak–Bostancı–Tuzla, Beşiktaş–Maslak ve Yenikapı–Başakşehir istikametine genişletilecek.

“Toplu Taşıma Yolu” trafiğin yoğun olduğu saatlerde uygulanacak, bunun dışında söz konusu yollar diğer araçların kullanımına açık olacak. Hafta içi sabah 00.07-10.00, akşam 16.00-20.00 saatleri arasında uygulanacak. Uygulama saatleri ve giriş çıkışlara ait düzenlemeler, şeritlerde yatay ve düşey işaretlemeler yapıldı. “Toplu Taşıma Yolu” 2 mm. yüksekliğinde kompenantlı boya ile veya gereken yerlerde hareketli fiziki engelle ayrıldı.

Sıkı denetim yapılacak

Toplu ulaşım araçları haricinde yola giren ve parklanma yapan araçlar, EDS kameraları ve Emniyet Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından denetlenecek. Belirtilen saatler içinde sağ şeritlerde yükleme-boşaltma ve parklanma yapılmayacak.

Şerit başlangıcında, bilgilendirme levhaları ile sürücülere gerekli uyarılar yapılacak, kurallara uymayan sürücüler EDS ile tespit edilerek cezai müeyyide uygulanacak. Millet Caddesi; Topkapı-Aksaray her iki yöndeki sağ şerit İETT ve Özel Halk Otobüslerine tahsis edildi. Şirinevler-Mahmutbey yolu da sadece İETT, Özel Halk Otobüsleri ve minibüsler tarafından kullanılacak.

Bu şeritlerde taksiler sadece duraklarda yolcu indirip bindirebilecekler. Otobüs şeridi uygulaması sonucu özel araç yerine toplu taşıma sistemini belirtilen saatlerde günde yaklaşık 17 bin kişinin geçeceği öngörülüyor. Araç sahiplerinin toplu taşımayı seçmesinden dolayı yıllık 650 bin litre yakıt tasarrufu ile karbondioksit salınımında 1500 ton azalma olacağı hesaplanıyor.

ETİKETLER: kurum ulaşım
http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulda-otobus-yolu-uygulamasi-basliyor_101222.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!