Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

İstanbul’da 'Otobüs Yolu'...

Metrobüsten Sonra, Otobüsler için de 6 Yeni Tercihli Yol Geliyor

Büyükşehir, otobüsler için toplam 90 km'lik tercihli yol uygulaması için proje ihalesine çıktı. Avrupa yakasında 4 ve Anadolu yakasında 2 bölgede olmak üzere toplam 6 yeni tercihli yol sayesinde toplu ulaşım daha cazip hale gelecek.

Zaman Gazetesi
1 Metrobüsten Sonra, Otobüsler için de 6 Yeni Tercihli Yol Geliyor

Kent içi ulaşımı rahatlatmak ve vatandaşı toplu ulaşıma özendirmek için 1980'li yıllardaki tercihli yol uygulamasının bir benzeri yeniden hayata geçiriliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kent genelinde toplam 90 kilometrelik tercihli yol uygulaması için proje ihalesine çıktı. Belirlenen 6 güzergahtaki çalışmalar sonucunda uygun görülen bölgelerde otobüslere öncelik sağlanacak tercihli yol düzenlemesi yapılacak. Avrupa yakasında 4 ve Anadolu yakasında 2 bölgede olmak üzere toplam 90 kilometrelik yeni tercihli yol sayesinde toplu ulaşım daha cazip hale gelecek.

Büyükşehir Aksaray-Millet ve Vatan Caddeleri, Beşiktaş-Zincirlikuyu, Alemdağ caddesi, Şirinevler-Mahmutbey Yolu, Yenikapı-Taksim, Bağdat Caddesi ve Sahil Yolunda oluşturulacak tercihli yollar sayesinde belediye otobüsleri trafiğe takılmadan kent içinde yol alacak. Hatlar, halihazırda kullanılan ve inşaatı devam eden metro ve tramvay hatları ile İDO iskeleleri ile entegre edilecek. Vatandaşların özel araçlarını otoparklara bırakarak toplu ulaşımla trafiğe takılmadan evine ve işyerlerine gidişi sağlanacak.

Tercihli yol projesi, metro hatlarının zamanında bitmemesi, metrobüs inşaatında yaşanan maliyet yüksekliği ve trafikte yaşanan tıkanmalar için acil çözüm olarak görülüyor. Şu an, 90 kilometre uzunluğundaki tercihli yol hatları projelendiriliyor. Geçtiğimiz ay sonunda Güngören İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ek Hizmet Binası'nda yeni proje için ihaleye çıkıldı. İhaleye 4 firma başvuruda bulundu. İhale komisyonu firmaların arz ettiği teklifler üzerinde yapacağı incelemenin ardından firmaları 15 gün sonra tekrar çağıracak. İkinci ihalede firmalar son tekliflerini verdikten sonra belediye ihale komisyonu ihalenin sonucunu açıklayacak. Bu sürecin 1 ayı aşacağını belirten belediye yetkilileri çalışmaların yaz sonunda başlayacağını bildirdi.

Tercihli otobüs Yolları

1-Alemdağ Caddesi
2-Yenikapı-Taksim
3-Şirinevler-Mahmutbey
4- Aksaray-Millet ve Vatan Cad.
5-Beşiktaş-Zincirlikuyu
6-Bağdat Caddesi Sahil Yolu

http://www.yapi.com.tr/haberler/metrobusten-sonra-otobusler-icin-de-6-yeni-tercihli-yol-geliyor_80885.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Çok yerinde bir uygulama..Dört gözle bekliyoruz. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!