Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

İstanbul’da Satılık Konutların Metrekaresi 3 bin 200 Liraya Yükseldi

Mayıs ayının emlak endeksi verilerine göre Türkiye'deki konutların yıllık fiyat artışı yüzde 13 olurken, satılık konutların metrekare satış fiyatı ortalama 2.214 lira olarak yansıdı. Kiralık konutlara bakıldığında ise yüzde 9’luk yıllık artış dikkat çekiyor.

yapı.com.tr
İstanbul’da Satılık Konutların Metrekaresi 3 bin 200 Liraya Yükseldi

İstanbul’da, satılık konutlarda metrekare ortalaması 3.226 liraya kadar çıktı.  Kiralık evlerin metrekare ortalaması ise 20 lirayı buldu. İstanbul’da satılık konutlarda metrekare ortalama fiyatı bir yılda yüzde 15 artarken, kiralık konutlarda yüzde 12 artış yaşandı. Amortisman süresinin 13 yıl ortalamasında olduğu İstanbul’da son bir ayda fiyatı en çok artan ilçe Arnavutköy. İlçede metrekare fiyatları yüzde 13,3 artarken, ikinci sırayı yüzde 8,1 artışla Bağcılar aldı. Üçüncü sırada ise yüzde 6,5 artışla Eyüp var.

Hurriyetemlak.com tarafındn hazırlanan emlak endeksine göre Ankara’da satılık konutların metrekare ortalama fiyatı bir yılda yüzde 8 oranında artış gösterdi. Satılık metrekare fiyat ortalamasının 1.500 lira olduğu Ankara’da, kiralık evlerde ise ortalama fiyat 8 lira. Amortisman süresinin 15 yıl olduğu ilde değeri en çok artan ilçeler sıralamasında ilk sırada Polatlı var. İlçede satılık konut fiyatları son bir ayda yüzde 2,6, ikinci sıradaki Sincan’da yüzde 1,7 yükseldi. Üçüncü sırada yer alan Pursaklar’da ise son bir aylık artış yüzde 1,4 ortalamasında.

İzmir’de bulunan satılık konutların metrekare ortalama fiyatı bir yılda yüzde 12 artarak 1.926 liraya ulaştı. Kiralık konutlarda ortalama fiyat ise yüzde 15 arttı ve metrekaresi 9 liraya ulaştı. İlde amortisman süresi ise 17 yıl. İzmir’in son bir ayda en çok değerlenen ilçeleri arasında ilk sırayı yüzde 9,6 artışla Seferihisar alıyor. İkinci sıradaki Çiğli’de artış yüzde 4,2 olarak dikkat çekiyor. Üçüncü sırada ise yüzde 3,9 artışla Urla var.

Antalya’da satılık konut fiyatları yüzde 21 arttı

Antalya’da son bir yılda satılık konut fiyatları yüzde 21 arttı ve metrekaresi 1.636 lira oldu. Kiralık konutlara bakıldığında artış yüzde 26, metrekare ortalama fiyat ise 8 lira. Amortisman süresinin 16 yıl olarak belirlendiği Antalya’da fiyatı son bir ayda artan ilçeler sıralamasında; Kemer yüzde 3,3 artış ile ilk sırada yer alıyor. İkinci sıradaki Alanya’da ise fiyatlar yüzde 2,6, üçüncü sıradaki Konyaaltı’nda ise yüzde 2,5 artış gösterdi.

Bursa’da satılık konutların metrekare ortalama fiyatı 1.250 lira. Son bir yıllık yükseliş yüzde 8 ortalamasında. Kiralık konutlara bakıldığında ise bir yıllık artış yüzde 12. Kiralık evlerin metrekare ortalaması 6 lira civarında. Amortisman süresinin 16 yıl olduğu Bursa’da fiyatı artan ilçeler sıralamasında son bir aylık veriler göz önüne alındığında ilk sırada yüzde 3,6 artışla Mudanya, ikinci sırada yüzde 2,2 artışla Osmangazi, üçüncü sırada ise yüzde 1,8 artışla Yıldırım var.
 

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulda-satilik-konutlarin-metrekaresi-3-bin-200-liraya-yukseldi_131864.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!