Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İstanbul'da Yine Deprem Telaşı

Marmara Denizi fay haritasının son yapılan çalışmalar çerçevesinde yayımlanması ve araştırmacıların yakın bir gelecekte 7.0 büyüklüğünün üstünde bir d

Yapı Dergisi/244armara Denizi fay haritasının son yapılan çalışmalar çerçevesinde yayımlanması ve araştırmacıların yakın bir gelecekte 7.0 büyüklüğünün üstünde bir deprem olacağına ilişkin görüşlerinin ortaya çıkmasıyla İstanbul deprem korkusunu yeniden yaşamaya başladı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, İstanbul'daki binalarla ilgili olarak yaptıkları çalışmada, binaları tamamen çökecek, ağır hasar görecek, az hasarlı ve sağlam binalar olmak üzere dört kategoriye ayırdıklarını belirterek tamamen çökecek ve ağır hasar görecek binalarla ilgili bir destek projesi hazırladıklarını açıkladı. Projenin amacının bu binaların hasar görse bile ayakta kalmasını sağlamak olduğunu belirten Gürtuna; Dünya Bankası, Avrupa Parlamentosu ve çeşitli finans kuruluşlarıyla görüşmelerin sürdüğünü, ilk aşamada 500-600 milyon dolar kredi sağlamayı hedeflediklerini söyledi.
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara da başta Ortaköy viyadüğü olmak üzere, gerek TEM'de gerek E-5'teki bütün viyadüklerin mutlaka elden geçirilmesini söyledi. Öte yandan 17 Ağustos depreminin ardından Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'nın daveti üzerine Japon IHI firmasına bağlı bir teknik heyetin köprülerde "gözle" muayene yaptıkları, olası bir depremde köprülerde hasar oluşabileceğine ilişkin rapor hazırladıkları belirtiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulda-yine-deprem-telasi_544.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!