Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbullular Üçüncü Köprü Yerine Yaşam Talep Etti

"Üçüncü Köprü"ye karşı dün, yaklaşık iki bin kişi Çayırbaşı'ndan Sarıyer'e yürüdü. Üçüncü Köprü Yerine Yaşam Platformu bileşenlerinin düzenlediği mitinge, Barışa Pedal Bisiklet Grubu Arnavutköy istikametinden Sarıyer'e pedal çevirerek, denizden tekneler pankartlarıyla, civar evlerde oturan semt sakinleri de balkonlarından alkış tutarak destek

bianet.org
İstanbullular Üçüncü Köprü Yerine Yaşam Talep Etti

"Üçüncü Köprü"ye karşı dün, yaklaşık iki bin kişi Çayırbaşı'ndan Sarıyer'e yürüdü. Üçüncü Köprü Yerine Yaşam Platformu bileşenlerinin düzenlediği mitinge, Barışa Pedal Bisiklet Grubu Arnavutköy istikametinden Sarıyer'e pedal çevirerek, denizden tekneler pankartlarıyla, civar evlerde oturan semt sakinleri de balkonlarından alkış tutarak destek verdiler.

"Köprü yıkılsın Tayyip altında kalsın", "Köprü değil toplu ulaşım", "Bu ülke bu halk satılık değil", "Yaşasın halkın hakları mücadelemiz" sloganları atıldı.

"Üçüncü köprü İstanbul'a ihanettir"

"Sermaye defol İstanbul bizimdir", "Üçüncü köprüye geçit yok", "Çevremize, doğamıza, mahallemize sahip çıkalım", "Üçüncü köprü bir cinayettir", "Evlerimizi ve doğayı rantçılara peşkeş çektirmeyeceğiz", "Köprü kirlilik, gürültü ve yıkım demektir" yazılı pankartlar açıldı.

CHP Milletvekili Çetin Soysal, "3. köprü, İstanbul'a ihanet köprüsüdür" dedi.

Orman Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Besim Sertok da 3. köprünün Marmaray'ın fizibilite raporlarında bile gereksiz görüldüğünü savundu.

Sarıyer Mahalle Dernekleri adına Kazım Karabekir Paşa Mahalle Derneği Başkanı Hüseyin Yaman, kendilerinin yıllar önce Sarıyer bölgesinde kurulan fabrikalarda çalıştırılmak üzere bölgeye yerleştirildiğini, köprü projesiyle kendilerinin işgalci ilan edildiğini söyledi.

Boğaziçi Çevre Kültür ve Dayanışma Derneği (BOÇEV) adına Nilay Koç trafik sorununun çözümünün köprüden geçmediğini söyledi. Çözümün toplu ulaşımın arttırılmasından geçtiğini söyleyen Koç, İstanbul'un tarihi zenginlikleri ve doğal güzellikleriyle korunması gerektiğine işaret etti.

İmece - Toplumun Şehircilik Hareketi adına Hakan Karademir, kentteki yabancılaşmadan söz etti.

Halkevleri Genel Başkanı İlknur Birol söz aldı. Birol, bu projenin neoliberal dönüşümün bir parçası olduğuna değinerek, köprü projesinin su kaynaklarını ve ormanları tehdit ettiğini gibi yoksulların evlerini için de yıkım öngördüğünü hatırlattı.

Miting, İlkay Akkaya konseriyle son buldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbullular-ucuncu-kopru-yerine-yasam-talep-etti_70771.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!