Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul’u Sevmek, Türkiye’yi Sevmek...

17 Ocak günü, Türkiye’nin bütün gazetelerinde, İstanbul, kentin 7 farklı merkezinde düzenlenen açılış etkinlikleriyle, artık “resmen” Avrupa’nın kültür başkenti oluyordu. Bütün gazetelerde tam bir sayfada, şu dile getiriliyordu: Bu yıl, İstanbul’un 8.500 yıllık kültürel birikimini her yönüyle gün ışığına çıkarma, sergileme ve paylaşma yılıdır; bu

Cumhuriyet GazetesiSTRONG>17 Ocak (2010) günü, Türkiye’nin bütün gazetelerinde, İstanbul, kentin 7 farklı merkezinde -eşzamanlı olarak- düzenlenen açılış etkinlikleriyle, artık “resmen” Avrupa’nın kültür başkenti oluyordu.

Bütün gazetelerde tam bir sayfada, şu dile getiriliyordu: Bu yıl, İstanbul’un 8.500 yıllık kültürel birikimini her yönüyle gün ışığına çıkarma, sergileme ve paylaşma yılıdır; bu yıl, hem tarihsel mirası koruyup onu yeniden canlandırma, hem de yaşayan kültürü geliştirme yılı olacaktır.

İstanbul, 2010 yılı boyunca Avrupa’nın kültür başkentidir.

Özetle, bu yıl, “katılım” yılı; bu yıl, “eğitim” yılı, “koruma yılı”, “yaratma” yılı, “işbirliği” yılıdır.

Tüm İstanbul’u, tüm Türkiye’yi bu enerjiye ortak olmaya; katılmaya, paylaşmaya ve bu enerjiden yararlanmaya davet ediliyor.

Heyecanlı bir çağrı, katılmamak mümkün mü?

*

İstanbul’un böyle bir heybetli çağrısı yeni değildir; eskilere gider. Ne var ki, Cumhuriyet Devrimi, bu çağrıyı bütün yurda dağıtır. Topyekûn bir kalkınma olacak. Özellikle de, Halkevleri ve Köy Enstitüleriyle...

Sürmez...

İslam Enstitüleri ve imam hatip her şeye egemen olur.

Kuran kursları, besleme kılığı, art arda şeriat partileri.

2002’de AKP iktidarları.

Türkiye’nin yeni Ortadoğu politikası; “One minute” sonrası, yeni anayasa ve referandum hesapları.

TEKEL işçilerinin haklı direnişi; AKP’nin devleti zaafa uğratması ve korku toplumu olmamızı hızlandırması; “Abdi İpekçi mezarda, bir yanda da Ağca’yı kahraman yapmaya hazırlanan medya var”; yıllarca Türk ve dünya kamuoyunu meşgul eden Abdi İpekçi’nin katili ve Papa suikastçısı Mehmet Ali “para kazanmak için”, her türlü tezgâhın peşinde koşuyor olamaz mı?

Mustafa Balbay’ın tutukluluğunun 320 günü aştığı bir ortamda, İkinci Ergenekon Davası’nda savunmasına başlayan eski Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan’ın sorusu: “Hayatımın en trajikomik davasında yargılanmaktayım” diyor ve Çapan, ruhen anlaşmayacağı “milliyetçi, ulusalcı” bir grupla yargılandığını söylüyor (Cumhuriyet, 19 Ocak 2010).

Ne yargılama!?

*

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulu-sevmek-turkiyeyi-sevmek-_75956.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!