Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İstanbul’un 32 İlçesi 160 Etkinliğe Sahne Oluyor

İstanbulluları Avrupalı yakın komşularıyla buluşturmayı amaçlayan “İstanbul Avrupalı Kardeşleriyle Buluşuyor” projesinin tanıtım toplantısı Sepetçiler Kasrı’nda gerçekleştirildi. Aralık ayına kadar devam edecek proje kapsamında mutfak kültüründen halk danslarına kadar farklı disiplinlerdeki etkinlikler, İstanbul’un 32 ilçesini Avrupalı ve komşu

yapi.com.tr
İstanbul’un 32 İlçesi 160 Etkinliğe Sahne Oluyor

STRONG>İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Kent Kültürü Yönetmenliği tarafından hayata geçirilen ve İstanbulluları Avrupalı yakın komşularıyla buluşturmayı amaçlayan “İstanbul Avrupalı Kardeşleriyle Buluşuyor” projesinin tanıtım toplantısı Sepetçiler Kasrı’nda gerçekleştirildi. Aralık ayına kadar devam edecek proje kapsamında mutfak kültüründen halk danslarına kadar farklı disiplinlerdeki etkinlikler, İstanbul’un 32 ilçesini Avrupalı ve komşu ülkelerin kültür sanat elçileriyle buluşturacak.

Proje kapsamındaki tüm etkinlikler halka açık ve ücretsiz olacak. Etkinlik kapsamında İstanbul ilçe belediyelerinin Avrupa veya komşu ülkelerdeki kardeş şehirlerinden bir tanesiyle, 2010 yılı içerisinde birlikte belirlenecek bir haftasonu (Cuma öğlen – Pazar öğlen arası) sahne ve gösteri sanatları, müzik, dans, gastronomi ve kültürün diğer alanlarının da dâhil olduğu bir çerçevede ortak etkinlikler gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

İstanbulluların kültür hayatına etkin katılımını sağlayıp, Avrupalı yakın komşularıyla buluşturmayı amaçlayan proje, geniş katılımlı bir kent projesi olma özelliğiyle de dikkat çekiyor. Adalar’dan Zeytinburnu’na, İstanbul’un 32 farklı ilçesinde sanatın çeşitli disiplinlerinde şu ana kadar başlamış ve başlayacak olan 160 etkinlikle İstanbullular Avrupalı dostlarını tanıma fırsatı elde ederken, bu ilişkinin karşılıklı olması İstanbul kültürünün tanıtımında da önemli rol oynuyor.

İstanbul 2010 çatısı altında yerel yönetimlerle işbirliği

Ajans çalışmalarının temel amacının İstanbul’un kültür sanat hayatında birtakım izler bırakmak ve başlatılan projelerin 2010 sonrasında da sürdürülebilir olmasını sağlamak olduğuna değinen İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, “Bu amaç doğrultusunda, kamu, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleriyle işbirliği halinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu proje de Avrupa ve diğer komşu ülkelerin kültürel zenginliklerinin geniş kitlelerce paylaşımını içeren uluslararası boyutu ve sürdürülebilir olması açısından, tam bir 'Avrupa Kültür Başkenti' projesi niteliği taşımaktadır” diye konuştu.

İstanbul Avrupalı Kardeşleriyle Buluşuyor etkinlikleri

Adalar Belediyesi / 9 – 11 Temmuz 2010

İstanbul'un Avrupalı Kardeşleri Projeleri kapsamında, Paleo Faliro ( Yunanistan ) kardeş şehriyle birlikte yapılacak 3 günlük festival ile kültürler arası diyaloğun sağlanması farklı kültürlerin birbirlerini daha iyi anlaması, tanıması, tanıtması, kültürel birikimler ve ortaklıkların paylaşılması hedeflenmektedir. Festival süresince iki kültürün yeme- içme, sanat ve eğlence anlayışlarından yola çıkarak birbirlerini tanımaları ve daha iyi anlamaları ve kendilerini ifade edebilmeleri için gastronomi yarışmaları, fotoğraf sergisi, 3 klasik müzik konseri, 2 polifonik koro  konseri, 2 fotoğraf sergisi, 2 çocuk korosu konseri, 3 söyleşi, 2 gastronomi etkinliği, ayrıca müzikli Büyükada fayton turları düzenlenecektir.

Arnavutköy Belediyesi / 15 - 20 Haziran 2010

Uluslararası Arnavutköy 1. Kültür Ve Sanat Festivali

Belarus, Gürcistan, Filistin, İspanya, İtalya,Kırgızistan,Özbekistan,Polonya,Yunanistan ülkelerinden gelecek sanatçıların  kendi halk danslarını sergileyecekleri festival, Arnavutköy ilçe halkı başta olmak üzere tüm İstanbullulara farklı kültürleri tanıtmayı ve bu kapsamda yapılacak etkinliklere katılımlarını arttırmayı hedeflemektedir. 10 gün sürecek festival boyunca konuk ülkeler kendi kültürlerini tanıtacaklar, halk danslarını sergileyeceklerdir. 2010 yılında İstanbul Avrupa Kültür Başkenti Ajansı etkinlikleri içerisinde ilki gerçekleştirilecek olan festivalin ileriki yıllarda da katılımın genişletilerek devam ettirilmesi planlanmaktadır. 

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3  |   4  |   5  |   6
ETİKETLER: İstanbul 2010
http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-32-ilcesi-160-etkinlige-sahne-oluyor_80298.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!