Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İstanbul'un Elektriği Boğazın Altından Geçecek

Çanakkale Boğazı'nda Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) tarafından Sütlüce ve Suluca mevkileri yakınında başlatılan çalışma kapsamında denize yüksek gerilim hattı kablosu döşenerek İstanbul'un Avrupa Yakası'na enerji nakledilecek.

yapi.com.tr/AA
İstanbul'un Elektriği Boğazın Altından Geçecek

133 metre boyunda ve 10 bin 674 groston ağırlığındaki İtalyan bayraklı "Giulio Verne" adlı kablo döşeme gemisiyle bölgede kablo bağlantıları yapılmaya başlandı. Türkiye'de denizden ilk kez yüksek gerilim kablo bağlantısının gerçekleştirileceği çalışmada, Bandırma ilçesinde inşaat aşamasındaki yaklaşık 2 bin 500 megavat kurulu güce sahip yeni santrallerde üretilen elektrik enerjisi, tüketimin sürekli arttığı İstanbul'a aktarılacak.

TEİAŞ'ın, Lapseki ve Sütlüce'de bulunan Bandırma, İçdaş 2, Lapseki ve Sütlüce enerji iletim hatlarının Avrupa tarafındaki Gelibolu-Unimar hattına bağlantısı, Çanakkale Boğazı'nın altından geçirilecek yüksek gerilim denizaltı kablosuyla sağlanacak.

Dünya Bankası kredisiyle finanse edilen ve TEİAŞ tarafından işletilecek 380 kilovatlık "Lapseki-Sütlüce Denizaltı Kablo Projesi", Türkiye'nin elektrik iletim ağının Marmara Denizi çevresindeki ring çevrimini tamamlaması, ülkenin Avrupa tarafındaki ana tüketim merkezleri için Asya bölümünde güvenli ve uygun maliyetli enerji iletimini sağlaması bakımından stratejik önemi bulunuyor. Projeye, Türkiye'deki elektrik iletim sisteminin güvenliği için de önem veriliyor.

Çanakkale ve İstanbul'un yakın gelecekte karşılaşılabileceği muhtemel enerji darboğazını engellemenin de amaçlandığı projeyle bu bölgeye sağlanan enerji iletiminin kapasitesini artırmak ve kullanıcıların olumsuz yönde etkilenmesini asgariye indirmek hedefleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-elektrigi-bogazin-altindan-gececek_126497.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!