Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İstanbul'un Eyfel Kulesi Silüete Takıldı

İşadamı Mehmet Hattat'ın, "İstanbul'un Eyfel Kulesi'ni yapıyoruz" diyerek tanıtımını yaptığı "Diamond Of İstanbul" projesi silüete takıldı.

yapi.com.tr
İstanbul'un Eyfel Kulesi Silüete Takıldı

2007'de işadamı Mehmet Hattat'ın, "İstanbul'un Eyfel Kulesi'ni yapıyoruz" diyerek tanıtımını yaptığı "Diamond Of İstanbul" projesi ile ilgili 5'inci plan tadilat teklifi, bu sefer de silüete takıldı. Teklif, İmar Komisyonu tarafından Planlama Müdürlüğü'ne iade edildi

İstanbul'da uzun süre gündemden düşmeyen 16/9 adlı projeyle başlayan silüet tartışmalarının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi, hem tarihi yarımada hem de Boğaz öngörünüm ve geri görünüm alanlarında silüetin bozulmaması için düzenleme yapmış, bölgelerin yükseklik kodları belirlenmişti. Bu çerçevede ilçe belediyeleri, değişiklikleri pan paftalarına işledi. Bazı projeler siluete uygun hale getirildi.Sabah Gazetesi’nin haberine göre bu projelerden biri de, Şişli Ayazağa'da 6 yıl önce başlanan Hattat ailesine ait 150 milyon dolarlık "Diamond Of İstanbul" oldu. 12 dönüm arazinin tamamına inşaat yapıldığı, çekme mesafelerine uyulmadığı için ve komşu parseldeki Sheraton Otel'in mülk sahibi Yonca Turizm Yatırım ve İşletmecilik A.Ş.'nin Yargıtay başvurusuyla proje mahkemece iki kez durdurulmuştu. Projeyle ilgili plan tadilatı teklifi, 12 Temmuz'da bir kez daha İBB Meclisi gündemine geldi. Teklif, AK Parti ve CHP'li üyelerin oy birliğiyle İmar Komisyonu'na iade edildi.

Yaklaşık 6 yıldır çeşitli defalar gündeme gelen ve mühürlenen proje ile ilgili İmar Komisyonu'nun son raporunda şu görüşlere yer verildi:

"Şişli ilçesi, Ayazağa 2 pafta 11 ada 95 parselde kayıtlı yere ilişkin 1/5000 - 1/1000 ölçekli Nazım İmar Planı ve Uygulama İmar Planı değişiklik teklifi incelenmiş olup, Ulaşım Planlama Müdürlüğü tarafından 6 Aralık 2010, 17 Mart 2011 tarihli planlar çerçevesinde değerlendirme yapılarak bölgenin otopark ihtiyacı, parselin çevresindeki yükseklik değerleri ve kamu yararı göz önüne alınarak, nihai değerlendirme yapılması için Planlama Müdürlüğü'ne iadesi uygun görülmüştür."

Ruhsatı iptal edilmişti

Hattat'ın Dubai'de 2007 'de tanıttığı kulelerin yapımı, askı sürecinin bitmemesine, itirazların bir sonuca bağlanmamasına rağmen hızla sürdürülünce yargıya başvuruldu. İstanbul 5'inci İdare Mahkemesi'nden proje ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı çıkmıştı. Hattat'ın itirazı reddedilmiş, İdare Mahkemesi kararı 2010 yılının ekim ayında oy birliğiyle onamıştı. Şişli Belediyesi de ruhsatı iptal ederek inşaatı mühürlemişti. Buna rağmen inşaatın sürdüğü gerekçesiyle 4 kez suç duyurusunda bulunuldu.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-eyfel-kulesi-siluete-takildi_110834.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!