Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tarihi Silüet Bozuluyor

Mimar Mehpare Evrenol, " Şişli, Beyoğlu, Kadıköy ve İstanbul'un boğaza doğru olan İstanbul'un bütün kimliğini tanımlayan bu bölgelerde yükselmemek gerekiyor. Bu sülietle hiçbir şeyin yarıştırılmaması lazım. Bu bakımdan Çamlıca dahil bu bölgeye yapılacak bir kule ya da cami buna zarar verecek. Ne yapacaksa gidip biraz uzaklara yapmalıyız” dedi.

yapi.com.tr
Tarihi Silüet Bozuluyor

Giderek artan göç ve arazi sıkıntısı nedeniyle İstanbulunun yüksek binalara alışmak zorunda kalacağını dile getiren Evrenol, ancak bu binaların şehrin silüetini etkileyecek bölgelerin dışında yapılması gerektiğini söyledi. "Ancak bunlar boğaza dikiliyor. Halbuki İstanbul'un kıymetli bir silüeti var. Tarihi yarım adanın bütün belleklerde yumuşak kubbeleri ve sivri minareleriyle şehri domine eden bir silüete sahip" diyen Mehpare Evrenol, "Bu nedenle tarihi yarım ada, Şişli, Beyoğlu, Kadıköy ve İstanbul'un boğaza doğru olan İstanbul'un bütün kimliğini tanımlayan bu bölgelerde yükselmemek gerekiyor. Bu sülietle hiçbir şeyin yarıştırılmaması lazım. Bu bakımdan Çamlıca dahil bu bölgeye yapılacak bir kule ya da cami buna zarar verecek. Ne yapacaksa gidip biraz uzaklara yapmalıyız" açıklamasını yaptı.

Arsa fiyatı evlerden 20 metrekare çaldı

Dünya Gazetesi'nin haberine göre artan arsa maliyetleri nedeniyle dairelerin küçüldüğünü söyleyen Mehpare Evrenol, KDV artışının da projelerde metrekareleri etkileyeceğini söyledi. Mimarlar Workshop Ltd. Şti.'nde kentsel tasarım, mimari ve iç mimari proje yöneticisi olarak çalışan Yüksek Mimar Mehpare Evrenol, son 10 yılda Türkiye'de konutların  20 metrekare küçüldüğünü söyledi. Everol, arazi fiyatlarının artması nedeniyle projelerin küçüldüğünü belirterek, "10 yıl önce yaptığımız projelerin ortalama metrekareleri ile bugün yapılan projelerin ortalama metrekareleri arasında en az 20 metrekare fark var. Geçen dönemde birçok semtte daha lüksde olsa küçük metrekarelere gidildi. Sadece 1+1'ler değil, 2+1, 3+1'ler olmak üzere tüm daire tipleri küçüldü. Çünkü arsa ve inşaat maliyetleri nedeniyle binaların ulaşılır olması için daireler küçültülüyor" dedi. Everol, KDV artışının da projelerde metrekarelerin küçülmesi olarak piyasaya yansıyacağını ifade etti.

Fikirtepe korkutuyor

Türkiye'de yapılacak kentsel dönüşüm için önce bölgelerin düzenlenmesi gerektiğine işaret eden Evrenol, bu kapsamda kendisini en çok korkutan bölgenin ise Fikirtepe  olduğunu söyledi. "Fikirtepe sadece mal sahiplerine sahip oldukları konut karşılığında bir takım konutları vermek üzere yapılan ve konut yığınlarından oluşan bir çalışma" diyen Evrenol, "Bir yerin semt olması için bir meydan, meydana açılan ticari ve sosyal ünitelerin olması gerekir. Ancak böyle şehrin bir parçası olur" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-siluet-bozuluyor_106952.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!