Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

44 Metrelik Siluet Ayarı

Gökdelenlere Siluet Ayarı

Yıkamadılar, Yeni Kuleler Dikiyorlar

Silueti Bozmayacak Müteahhit Arıyor

16/9’a Soruşturma İzni Yok

16/9'u Kurtarma Yasası!

16/9 Kulelerini Kurtaracak Hamle

Gökdeleni Tıraş Etmeyenlere Soruşturma!

16/9 Kulelerinin Yıkımı İhalesine...

Siluete Yeni Hançer Yargıda

Bakan 16.9'daki Daireleri Satmış

Silüeti Bozan Kuleler İşte...

Muhcu: Gökdelenler için Mahkeme...

Tarihi Silüeti Bozan Kulelerin...

700 Yıllık Tarihe Yurt Hançeri!

Tarihi Siluete Darbe Vuracak...

Foto: Taraf Gazetesi

Tarihi Surlardaki Tahribatın...

16/9'a Yıkım Kararı Veren...

Siluete Bir Darbe Daha

İstanbul'u Resmen Satışa Çıkardılar

Güllüce: Siluet, Baktığınız...

İstanbul 8 Milyar Lira 'Açık' Verdi!

Cihangir Siluetine Cam Giydirme...

Londra da Yüksek Bina Yapıyor,...

Tank Fabrikası Arazisinde...

İstanbul'un Siluetini Bozan...

Selimiye Camii Silueti Davalık Etti

Kare Kare İstanbul'un Değişen Silueti...

Siluet Tartışmasından Sonra...

Süleymaniye Siluetinde de 16:9

Silueti Yıkım Değil Hukuk Koruyacak!

Tarihi Siluete "Tabela" Gölgesi!

Siluete 2. Hançere Bakanlık...

İstanbul'un Siluetini Bozan...

Topbaş'tan "Silueti Bozan...

Tarihi Silueti Bozan Kuleler...

Tarihi Silüete Hançer İşte...

"Siluet"te Top Bakanlıkta!

İstanbul'un Eyfel Kulesi Silüete Takıldı

Torbadan Sürpriz İstanbul Silüeti Çıktı

Boğaziçi'nin Silüetini Değiştirecek...

İstanbul Silüetine 24 Katlı Müdahale!

Silueti Bozan Kulelere Yıkım Kararı!

İstanbul'un Siluetine Yeni Hançerler mi Geliyor?

İstanbul'un siluetini bozduğu için Başbakan Erdoğan'ın tepkisini çeken ve mahkeme tarafından yıkımına karar verilen 16:9 kulelerinin bulunduğu sahile 67 metre yüksekliğinde (22 kat) 10 adet yüksek bina daha geliyor.

yapı.com.tr
İstanbul'un Siluetine Yeni Hançerler mi Geliyor?

DHA'nın haberine göre, 'İstanbul'un tarihi siluete giren' 16:9 kulelerinin yakınında bulunan Bakırköy'deki eski Sümerbank arazisinde 22 katlı 10 adet blokun yapımına başlandı. İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın Veliefendi Hipodromunun bulunduğu alanda yapılacağını açıkladığı Çırpıcı Şehir Parkı'nın yanında yer alacak 62 dönümlük araziye Doğa Mimarlık tarafından Pruva 34 projesi adı altında 7'si rezidans, 3'ü otel olarak kullanılacak 10 blok inşa edilecek. İnşaat çalışmalarının başladığı arazide Bizans dönemine ait Adalet Binası (Hebdomon Tribünalis) ile Sayfiye Sarayı (Hebdomon lucundianea) antik yapı kalıntıları bulunuyor. Arazinin bir kısmında yüzeye çıkan ve İstanbul 1 Nolu Koruma Kurulu tarafından tescillenen kalıntılar Bizans yerleşiminin bilinen az örneklerinden olması nedeniyle önem taşıyor.

Siluet tartışmalarından ders çıkarılmadı

Başbakan Erdoğan 'ın şehrin siluetini bozduğu için traşlayın talimatı verdiği 16:9 kulelerinin bulunduğu sahil şeridinde yer alan Pruva 34 projesinin aynı olumsuz etkiyi göstereceğini söyleyen Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Genel Sekreteri Ali Hacıalioğlu, “Bu tartışmalardan adeta hiç ders çıkarmamış gibi çok yakınında yeni imar kararlarının da bu şekilde verilmesi samimiyetsizliği gösteriyor" dedi. Tarihi yarımadaya yakınlığı nedeniyle 16:9 projesinin siluete daha fazla etki yaptığını belirten Hacıalioğlu “Sultanahmet Camisine olan izdüşümü 16:9 kadar olmayabilir. Ancak farklı bir açıdan baktığınızda aynı olumsuz etkiyi gösterecektir. Bazı açılardan algılanamayabilir ancak bazı açılardan çok ciddi şekilde siluet dengesini bozacak bir görünümü olacaktır" şeklinde konuştu.

Deprem açısından sağlıklı değil

Sahil şeridinde ve Çırpıcı Deresinin hemen yanıbaşında bulunan arazide yapılaşma yoğunluğu turizm tesisleri için 2,5 emsal, turizm ticaret alanı için 2 emsal, ticaret ve konut alanı için 1 emsal olarak belirlenmiş. Yaklaşık 2 emsal inşaat izninin yerin 12 metre derinliğinde 3-4 kat bodrum katı anlamına geleceğinin altını çizen Hacıalioğlu “Altyapı dengesi yoğunluğunu bozucu yoğunlukta. (Yapılaşmanın) deniz ve dere kenarında olması nedeniyle aşırı düzeyde bodrum katı da inilerek depremsellik ve korozyon açısından çok sağlıklı olduğu söylenemezö dedi. Hacıalioğlu, yüksek yoğunluklu imarın bölgeye ciddi bir nüfus yoğunluğu getireceğini söyleyerek projenin nüfusun ihtiyaç duyacağı kamusal alanlara yer ayırmadığını da ekledi.

Bizans kalıntılarının korunması mümkün gözükmüyor

Özelleştirme sürecinde yıkılan Sümerbank fabrikasının bulunduğu arazide Bizans dönemine ait Adalet Binası (Hebdomon Tribünalis) ile Sayfiye Sarayı (Hebdomon lucundianea) antik yapı kalıntıları bulunuyor. İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü yüzeyde görülen bazı duvar kalıntıları ve buluntular üzerine kazı çalışması yaptı. Kazılarda çıkan buluntuların M.S. 6-13 yy'a ait olduğu, Bizans dönemi yerleşiminin bilinen az örneklerinden olduğu I No'lu Koruma Kurulu tarafından tescillendi. Arkeolojik kalıntıların kültür varlığı niteliği taşıdığının belirtildiği kararda komşu parsellerde de kültür varlığı niteliği taşıyabilecek buluntuların olabileceği belirtildi.

Koruma Kurulu "Tarihi kalıntılar zarar görmesin" dedi

Öte yandan Kültür Bakanlığı İstanbul 1 Numaralı Koruma Kurulu inşaat sırasında kalıntıların zarar görmesini önleyici koruma tedbirlerinin alınmasına, kalıntılara ilişkin uygulama tamamlanmadan iskan izni verilmemesi gerektiğine karar verildi. Araziye bu kalıntıların korunması karşılığında inşaat yapma izni verildiğine dikkat çeken Hacıalioğlu “Siz deniz kenarında, dere yatağında bütünüyle aşağıya iniyorsunuz. Yüzeyde temel izleri gözüken Bizans kalıntıların korunması pek mümkün gözükmüyor" ifadelerini kullandı.

Neden tarla fiyatına sattınız?

Eski Sümerbank fabrikasının bulunduğu arazi 2004 yılında Doğa Madencilik'e 44 milyon dolara satıldı. Arazi satışından kaynaklı bir kamu zararı olduğunu savunan Hacialioğlu “Madem ki kamu eliyle bu kadar yüksek yoğunluklu bir yer olarak düzenleyecektiniz, neden neredeyse bir tarla fiyatına sattınız. Çünkü imar verildikten sonra arsanın değeri bugün 1 milyar dolardır. Burada satıştan kaynaklanan bir kamu zararından bahsetmek mümkün" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-siluetine-yeni-hancerler-mi-geliyor_120067.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!