Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'un Kent İçi Ulaşımında Raylı Sistem Türleri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kent içi ulaşım açısından oldukça önemli olan raylı sistemlerin yapımına büyük önem veriyor. Ulaşım Koordinasyon Müdür

İBB
İstanbul'un Kent İçi Ulaşımında Raylı Sistem Türleri

stanbul Büyükşehir Belediyesi, kent içi ulaşım açısından oldukça önemli olan raylı sistemlerin yapımına büyük önem veriyor. Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü de bu konudaki araştırma ve projelendirme çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

İstanbul ulaşımında kulanılan raylı sistem türleri şöyle:

Tünel (Finüküler)
1874 yılında hizmete giren 574 m. uzunluklu Tünel, Karaköy ve Beyoğlu Bölgeleri arasında önemli bir işlev sürdürmektedir. İki araçla yapılan günlük yolcu taşıması 13 bin dolayında olan Tünel'in işletme sorumluluğu İETT Genel Müdürlüğünde bulunmaktadır.

Nostaljik Tramvay
Tamamen nostaljik bir düşünce ile Tünel ile Taksim arasında işletilmeye başlanan bu tramvayın günlük taşıması 5 bin yolcu dolayında olup Tünel gibi İETT Genel Müdürlüğü tarafından işletilmektedir. Kadıköy Nostaljik Tramvayı da geçtiğimiz günlerde hizmet vermeye başlamıştır.

Tramvay
1994 yalında Eminönü ile Zeytinburnu arasında 20 duraklı, 11.2 km'lik bir hat olarak hizmete sunulan ve Çağdaş Tramvay olarak isimlendirilen bu raylı sistem tarihi yarımadadaki yoğun otobüs trafiğini kaldırması bakımından önemli bir işlev üstlenmiştir. 2001 yılı ortalaması olarak hafta içi günde 143 bin yolcu taşıyan tramvay hattında hafif metro için satın alınmış vagonlar kullanılmaktadır. Tramvayda doluluk oranı yıl boyunca birbirine yakın olup aylara göre %45 - 62 arasında değişmektedir.

Hafif Metro ( LRT )
1989 yılında Aksaray - Esenler arasında hizmete giren hafif metro hattı daha sonraki yıllarda uzatılarak bu gün Havalimanı'na erişmiştir. Özel korumalı yolu olması ve vagon standartları yönünden ağır metro, peron uzunluğu ve taşıma kapasitesi olarak hafif metro sınıfına giren bu raylı sistemin Yenikapı'ya bağlanarak deniz ve hava ulaşımı ile entegrasyonu yönünde çalışmalar devam etmektedir.

Metro
Eylül 2000 tarihinde hizmete giren metro 8,6 km. uzunlukta olup Taksim ile 4. Levent arasında hizmet vermektedir. En son teknolojik özelliklere sahip ve 631 milyon USD'na malolan metroda 6 istasyon bulunmaktadır. Günlük taşınan yolcu sayısı ortalaması 2001 yılında hafta için günler için 130 bin yolcu olmuştur. Taşıma kapasitesi 60 bin yolcu/sa/yön olan metronun minimum sefer aralığı 90 sn, işletme hızı 40/km/sa.dir.

Tramvay, hafif metro ve metro işletmeleri Belediye'nin kuruluşu olan İstanbul Ulaşım Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürlüğü'nce yürütülmektedir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-kent-ici-ulasiminda-rayli-sistem-turleri_8011.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!