Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İşte Gerçek Proje

Daha yapımına onay çıkmadan tepki çeken 5.1 milyar dolarlık Haydarpaşa Projesi’nin gerçek çizimlerini Hürriyet ele geçirdi.

Hürriyet
İşte Gerçek Proje

b>Daha yapımına onay çıkmadan tepki çeken 5.1 milyar dolarlık Haydarpaşa Projesi’nin gerçek çizimlerini Hürriyet ele geçirdi. Selimiye Kışlası’nın kaybolduğu proje, lale şeklinde 7 gökdelen ve eski İstanbul evlerini anımsatan az katlı yapılardan oluşuyor.

HAYDARPAŞA Garı ve çevresindeki bin dönümlük alanı, yaşam ve ticaret merkezine dönüştürmeyi hedefleyen ‘Haydarpaşa Projesi’, başlamadan tartışmaları da beraberinde getirdi. Projeyle ilgili olarak bugüne dek basında çıkan haberlerde ya 11 Eylül’de yıkılan Dünya Ticaret Merkezi benzeri binalar Haydarpaşa fotoğrafı üzerine yapıştırıldı ya da grafik servislerinin hayalgücü ile hazırlanan çizimler kullanıldı. Çalık Grubu’nun da yer aldığı Gap İnşaat Yatırım ve Dış Ticaret A.Ş. ortak girişimi ve Türkiye Devlet Demir Yolları (TCDD) Genel Müdürlüğü tarafından kurulacak anonim şirketin sahibi olduğu 5.1 milyar dolarlık projenin çizimlerini Hürriyet ele geçirdi.

7 TEPE, 7 LALE
Üzerine kurulduğu 7 tepeyi sembolize eden 7 lale şeklindeki gökdelen ve eski İstanbul evlerini anımsatan az katlı yapıların yer aldığı Haydarpaşa Projesi kapsamında, uluslararası kongre, fuar ve sosyal etkinlik merkezleri kurulacak. Proje kapsamında uluslararası liman, marina ve yat kulübü; alışveriş ve ticaret merkezi, spor ve sinema kompleksi, okul, hastane, su arıtma tesisi ile akaryakıt istasyonu da yer alıyor. Aynı anda birden fazla büyük çapta organizasyona evsahipliği yapabilmesi planlanan Haydarpaşa Projesi tamamlandığında, Sabiha Gökçen Havaalanı gibi mevcut tesislerden daha çok yararlanılacağı da düşünülüyor. Toplam 5 fazda tamamlanacak projenin 4 yıl içinde bitirilmesi öngörülüyor.

GAR PRESTİJ MEKANI
Doğrudan 240 bin, dolaylı olarak 600 bin kişiye iş imkanı sağlamayı amaçlayan proje kapsamında, otel olacağı söylendiğinde birçok sivil toplum örgütünün tepkisini çeken tarihi Haydarpaşa Garı’nın da, restore edilerek bir prestij mekanına dönüştürülmesi hedefleniyor.

Projenin Hazine arazisi olan alanı, 5234 Sayılı Kanun’a eklenen geçici beşinci madde ile Maliye Bakanı yetkisiyle TCDD’ye bedelsiz olarak devredilebilecek.

Çizimler Belçika’da hazırlandı
Haydarpaşa, Kadıköy-Harem arasında yer alan ve İstanbul’un en değerli alanlarından biri olarak kabul ediliyor. Çalık Grubu’nun, Belçika’da yaşayan Türk mimar Şefik Birkiye’ye çizdirdiği projede Selimiye Kışlası laleyi andıran 7 gökdelenin arkasında kayboluyor.

Erdoğan destekliyor
BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan da tepkilere rağmen bu proje konusunda ısrarlı olduğunu, ABD ziyareti dönüşü açıklamalarda belirtmişti. Erdoğan, uçakta verdiği demeçte, ‘Haydarpaşa’daki ticari merkez kompleksinde 8-9 bin yataklık bir turizm merkezi oluşacak. Hatta Marmara Üniversitesi’ne kampus yeri gösterip, eski Haydarpaşa Lisesi binasını da alabilirsek bu bölge çok canlanır’ demişti.

Emre İskeçeli

http://www.yapi.com.tr/haberler/iste-gercek-proje_30281.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!