Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İşte 'Sıfır Noktası' Camisi

Dünya Ticaret Merkezi'ne terör saldırısının gerçekleştiği ABD'deki 'Sıfır Noktası'na yapılması planlanan tartışmalı cami projesinin taslağı bir alışveriş merkezini andırıyor.

Sabah Gazetesi
1 İşte 'Sıfır Noktası' Camisi

ABD'nin New York kentinde, 11 Eylül terör saldırılarında yıkılan İkiz Kuleler'in iki blok uzağındaki "Sıfır Noktası"na yapılması planlanan cami projesinin ilk taslağı yayınlandı. Projenin internet sayfasında yayınlanan ilk tasarılara olumlu tepkiler geldi. Birçok basın kuruluşu "Tartışmalı cami, geleceği yansıtan mimarisi ile dini bir ibadet merkezinden çok kozmopolit, modern ve laik görünüyor" yorumları altında projeyi tanıttı.

Bal peteği şeklindeki geometrik hatlarla tasarlanan cami 16 kat olarak düşünüldü. Caminin dört katında spor, fitness ve yüzme merkezleri, yetimhane ve oyun alanları oluşturacak. Geri kalan katlarda ise restoran, aşçılık okulu, sanat stüdyoları, sergi alanı ve kültürel aktiviteler için toplantı salonu olacak. 12'nci katta ise 11 Eylül saldırılarında yaşamını yitirenler için anıt ve tüm dinlere açık olacak merkez bulunacak.

Cami bodrum katında olacak

Tasarının henüz çalışma aşamasında olduğunu belirten Şerif El-Gamal, "İnşaata iki ya da üç yıl içinde başlamayı umuyoruz. Projede, İslam mimarisi ile New York City'yi evlendirdik. Projeyi yayınlamazın bir nedeni de binanın sadece bir İslami cami olmayacağını da ispatlayarak muhaliflere cevap vermek" dedi. Gamal, cami bölümünün bodrumda yer alacağını, yapısı için de Superman'in kristal kalesinden esinlenildiği belirtti. Projenin 140 milyon dolara mal olması bekleniyor.

ETİKETLER: proje kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/iste-sifir-noktasi-camisi_82959.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • amerikalıların libertyleri işte bu, dini hoşgörü mesele islam olunca toprağın altına gömülüyor. Minare olmadan cami nerde görülmüş, ha bu bir mescid ise o başka rahmetli dalokayın pakistan cami projesi nerde?... YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!