Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İşte Van'ın Yeni İmar Planı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Harita Emlak Daire Başkanı Tamer İnan, ''Van'ı sahil ile bütünleştirecek, barıştıracak çalışmanın içindeyiz'' dedi.

yapi.com.tr/AA
İşte Van'ın Yeni İmar Planı

Kentte 23 Ekim ve 9 Kasım 2011'de meydana gelen depremlerin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Van Belediyesi tarafından başlatılan yeni imar planı çalışmaları devam ediyor. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nde düzenlenen toplantıda, İnan ve Vali Yardımcısı Mehmet Yüzer, yeni imar planıyla ilgili sivil toplum örgütü temsilcilerinin talep ve önerilerini dinledi. Gazetecilere açıklamada bulunan İnan, Van'da bin 655 olarak belirlenen afet kotunun, kentin gelişmesinin önünde büyük bir engel olduğunu söyledi.

İnan, bu kotun altında kalan bölgelerin, afet riski nedeniyle yapılaşmaya kapatılması gereken alanlar olduğunu bildirerek, şöyle konuştu: ''Ancak bu kotun altında kalan 4 bin dolayında bina var. Toplantıda bunların hukuki durumları konuşuldu. Biz, 'kot biraz daha aşağı çekilebilir mi-' diye bir çalışma başlatıyoruz. Kotu aşağı çekme durumu söz konusu olursa birçok vatandaşın yaşadığı sorunu çözmüş olacağız. Kot düşmezse bu konutların taşınmasıyla ilgili gerek bakanlık gerekse belediye ya da AFAD bu konuda dönüşüm ve taşıma çalışmalarını başlatacak.''

İskele Mahallesi'nden Van Kalesi'ne kadar olan bölümde gezinti ve koşu yolları, otopark, kuş gözlem kulelerinin yapılacağı sahil yolu projesinin olduğuna işaret eden İnan, ''Van'ı sahil ile bütünleştirecek, barıştıracak çalışmanın içindeyiz'' diye konuştu.Vali Yardımcısı Yüzer de yeni imar planındaki eksiklerin giderilmesi ve taleplerin dinlenmesi için bir araya geldikleri toplantının verimli geçtiğini vurgulayarak, sivil toplum örgütü temsilcileri ile birçok konuda görüş birliğine vardıklarını ifade etti.

İmar planı acı ilaç gibi

İmar planlarını ''acı'' ilaçlara benzeten Yüzer, ''Eğer hastaysanız ve doktor ilaç verdiyse bu ilacı kullanmazsanız ölürsünüz. Şehirler için imar planı acı ilaç gibidir. Bir şehre imar planı yapmazsanız, yolu, parkı, sosyal alanları olmayan gecekondulaşan, beton yığını haline gelen şehirler oluşturursunuz. Nasıl insanlar ilaçlarla iyileşirse kentler de imar planları ile güzelleşir'' ifadelerini kullandı.

ETİKETLER: Van Mehmet Yüzer
http://www.yapi.com.tr/haberler/iste-vanin-yeni-imar-plani_106999.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!