Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İtalya Depreminde Ölü Sayısı 179

İtalya'da depremin yerle bir ettiği L'Aquila kenti ve çevresine acilen 30 milyon euro yardım kararı alındı. Depremde ölenlerin sayısı da 179'a yükseldi. Depremin en çok etkilediği L'Aquila kentindeki kurtarma koordinasyon merkezinin son bilançosuna göre, ölü sayısı 179'a ulaştı.

CNN Türk
İtalya Depreminde Ölü Sayısı 179

İtalya'da depremin yerle bir ettiği L'Aquila kenti ve çevresine acilen 30 milyon euro yardım kararı alındı. Depremde ölenlerin sayısı da 179'a yükseldi. Depremin en çok etkilediği L'Aquila kentindeki kurtarma koordinasyon merkezinin son bilançosuna göre, ölü sayısı 179'a ulaştı. Ölen 40 kişinin kimliğinin henüz belirlenmediğini kaydeden arama ve kurtarma ekipleri, depremde kayıp sayısının 34 olduğunu belirtti.

Bu arada akşam geç saatlerde biten Bakanlar Kurulu toplantısının ardından bir televizyon programına canlı telefon bağlantısıyla katılan Başbakan Silvio Berlusconi, bölgeye acilen 30 milyon euroluk bir kaynak aktarılacağını belirtti. İtalya Başbakanı, "AB'nin ilgili fonundan da birkaç yüz milyon euroluk bir destek gelecek" dedi.

Depremin ardından, Moskova ziyaretini iptal ederek bölgeye giden ve yerinde incelemelerde bulunan Berlusconi, gün içerisinde birçok liderin kendisini arayarak üzüntülerini dile getirdiklerini ve destek mesajı verdiklerini dile getirdi. Berlusconi, Obama ve Gül'ün ortak basın toplantısında verdikleri destek mesajının özellikle çok değerli olduğunu söyledi.

L'Aquida Belediye Başkanı Massimo Cialente de, "Bütün kent kullanılamaz hale geldi. Tarihi kent merkezi tamamen yıkıldı. 50 bini L'Aquila merkezindei diğer 50 bini ise çevresinde olmak üzere toplam 100 bin kişi evsiz kaldı. Tüm halkı kenti terketmeye çağırıyorum. Artçı sarsıntılar sürüyor. Sağlam görünen binalar da her an yıkılabilir" diye konuştu.

Ülke genelinde yardım kampanyaları başlatılırken, bölgede de 4 bin kişi arama ve kurtarma çalışmalarını yürütüyor.

Şiddet açmazı

İtalya Ulusal Jeoloji Enstitüsü, depremin merkez üssü Abruzza Dağlık Bölgesi'nde yer alan L'Aquila kenti içindeki Paganica yerleşim yerinde bulunan bir manastırın 8.8 km altı olduğunu açıkladı,

Türkiye saatiyle Pazartesi 04.32'de meydana geldiği belirtildi. Enstitü'nün depremin şiddetini 5.8 ilan etmesine karşın, Amerikan Jeoloji Araştırmaları Merkezi depremin 6.3 şiddetinde olduğunu duyurdu.

Göçük altından 60 kişi sağ kurtarıldı

İlk belirlemelerde 27 olarak tespit edilen ölü sayısı, gün içerisinde giderek arttı. Akşam saatlerinde resmi olarak 92 olan ölü sayısı, hastane verileri kaynak gösterilerek 150'ye çıktı. Gün içerisinde aralıksız yürütülen ve hala devam eden arama kurtarmaları çalışmaları sırasında şimdiye kadar 60 kişi göçük altından sağ kurtarıldı.

Rugby oyuncuları hayat kurtardı

Deprem sırasında biribiri ardına ilginç olaylar da yaşandı. L'Aquila Rugby Takımı oyuncuları hızlı koşmaları sayesinde üç kişinin yaşamını kurtardı. Oyunculardan üçü deprem sırasında yaşlı komşularının imdadına koşarak, hayatlarını kurtardı.

Şiddetli sarsıntıya aldırmadan evlere giren ve yaşlıları kucaklaryarak dışarı şıkaran Rugby oyuncuları, kentte adeta kahraman oldu. Oyuncular tarafından kurtarılan üç yaşlınının üçünün de evinin yerle bir olduğu bildirildi.

Bu arada deprem sırasında doğan bir kız çocuğu da 'depremin kızı' diye anılarak adeta sembol oldu.

Yağış başladı

Bu arada ülke genelinde güneşli ve mevsim normallerinde seyreden hava koşulları, deprem bölgesine kötü bir sürpriz hazırladı. Akşam saatlerine doğru başlayan yağış hem evsiz kalanların hem de arama kurtarma çalışmalarını sürdürenlerin işini güçleştirdi.

Meteoroloji verilerine göre göre yağışın gün boyunca sürmesi ve öğleden sonra sağanak yağışa dönüşmesi bekleniyor.

Depremzede otel ve çadır kentlere

Bölge hastanesi yüzde 90 hasar görmesi nedeniyle boşaltıldı. Sağlık personeli hastane bahçesinde ve bölgede kurulan çadır hastanelerde yaralılara müdehale etti.

Bu arada bölgede 15 bin binanın kullanılamaz hale gelmesi sonucu evsiz kalan 100 bin depremzede, bölgede bulunan otellere ve Sivil Savunma ekipleri tarafından kurulan çadır kentlere yerleştirildi.

Ülke üç aydır beşik gibi

Abruzzo İtalya'nın deprem riski en yüksek olan bölgelerinden biri. 16 Ocak'tan itibaren bölgede birbirini takibeden yüzlerce düşük şiddetli deprem tespit edildi.

Bu süreçte Sivil Savunma ekipleri bölgede aralıksız deprem eğitimi verdi. Ama Sivil Savunma Genel Müdürü Guido Bertolaso, "Depremi önceden bilmek mümkün değil. Ama araştırmacı Giampaolo Giuliani'nin açıklamaları şimdiden polemiğe neden oldu" dedi.

Bölgedeki Gran Sasso Dağı'nda faaliyet gösteren Ulusal Astrofizik Araştırmaları Enstitüsü'nde görev yapan araştırmacı Giampaolo Giuliani, birkaç gün önce bir bölgesel televizyonda açıklamada bulunarak, oluşturduğu bir sistemle depremi önceden anlayabileceğini iddia etmiş ve büyük bir depremin olacağını öne sürmüştü.

Bu açıklama üzerine savcılık tarafından Giuliani hakkında soruşturma başlatıldı. Ancak depremin gerçekleşmesi kafaları karıştırdı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/italya-depreminde-olu-sayisi-179_68005.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!