Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İtalyan İnşaat Şirketleri, Türkiye'de ''İş Arıyor''

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, bazı İtalyan inşaat şirketi temsilcilerinin ''iş imkanı aramak üzere'' bu hafta Türkiye'ye geleceğini, bu kapsamda kendisi ile de görüşmek istediklerini belirterek, ''Biz de para yok, isterlerse gelsinler ihalelere girip iş yapsınlar. Eğer ihalesiz iş istiyorlarsa ortak proje yapalım. Önce

yapi.com.tr
İtalyan İnşaat Şirketleri, Türkiye'de ''İş Arıyor''

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, bazı İtalyan inşaat şirketi temsilcilerinin ''iş imkanı aramak üzere'' bu hafta Türkiye'ye geleceğini, bu kapsamda kendisi ile de görüşmek istediklerini belirterek, ''Biz de para yok, isterlerse gelsinler ihalelere girip iş yapsınlar. Eğer ihalesiz iş istiyorlarsa ortak proje yapalım. Önce paranın ucunu görmemiz lazım'' dedi.

İnşaat şirketleri öncesinde, bir grup İtalyan mimarın TOKİ'yi ziyaret ettiğini ve ''mimari işbirliği'' önerdiğini açıklayan Bayraktar, ''Eğer ortak iş yaparsak mimaride işbirliğine gireriz, doğrudan proje almayız. Yarışmalara girsinler kazansınlar. Yatırımcıları ile birlikte gelsinler'' diye konuştu.

Bayraktar, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, Avrupa'da piyasaların daralması nedeniyle, bazı İtalyan inşaat sektörü firmalarının yeni iş imkanı aramak üzere Türkiye'ye gelmeyi planladığını, işbirliği yapabilecekleri şirket ve kurumlarla görüşmek istediklerini söyledi. Bu kapsamda, büyük inşaat şirketleri yanında İzmir ve İstanbul büyükşehir belediyeleri ile TOKİ'den de görüşme talep ettiklerini anlatan Erdoğan Bayraktar, görüşmenin bu hafta İstanbul'da yapılacağını kaydetti.

İtalyan şirketlerinden önce, bir grup İtalyan mimarın Türkiye'ye gelerek TOKİ'yi ziyaret ettiğini, kendisi ve TOKİ uzmanları ile görüştüğünü belirten Bayraktar, şöyle devam etti:

''İtalya'dan firmalar geliyor. Türkiye'de iş yapmak istiyorlar, büyük şirketlerle, İstanbul ve İzmir belediyeleri ile de görüşüyorlar. Bizimle de görüşmek istediler. Avrupa'da piyasa daraldı. Biz çok iyi proje yaparız. Çok iyi kentsel dönüşüm yaparız. (Biz çok iyi kentsel konsept yaparız, çok iyi kentsel tasarım yaparız, biz gelelim burada iş yapalım) diyorlar. Gelin yapın, diyorum. (Biz proje yapalım, siz parasını verin) diyorlar. Bizde para yok. İstiyorlarsa ihalelere girsinler iş yapsınlar. İhalesiz iş yapmak istiyorlarsa, ortak arsa alalım, ortak arsada iş yapalım. Maksat buraya yatırım getirilsin. Birlikten kuvvet doğar. Hem burada hem başka yerde iş yaparız. Ama bir paranın ucunu görelim. Parayı görmeden, işbirliği yapamayız.''

İtalyan mimarların da grup olarak TOKİ'yi ziyaret ettiğini ve kendisi ile görüştüğünü kaydeden Bayraktar, bu konuda da şu değerlendirmede bulundu:

''(Bizim mimarimiz olağanüstüdür, harikadır. Size mimari proje yapalım) diyorlar. Ben yarışma açıyorum, gelin yarışmayı kazanın. Ya da ortak proje yapalım, o zaman mimariyi siz yaparsınız. Mimari proje satın alma gibi bir düşünce yok. Para getirirlerse, ortak iş yaparız, mimaride işbirliği yaparız. İstiyorlarsa kendi işlerini de yapsınlar yatırımcıları ile birlikte gelsinler.''
    
''Farlı Bakışa İhtiyaç Var...''
    
Verilen bilgiye göre, Roma Mimarlar Odası'ndan Amadeo Schiattarella, mimar Leyla Maggio, İtalyan For an Architecture of Reality firmasından mimar Riccardo Vannucci ve Studio Ottaviani firmasından mimar Alessandro Ottaviani ile mimar Francesca Patrizi'den oluşan İtalyan heyet, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ve TOKİ yetkilileri ile görüştükten sonra Ankara Turkuaz Konutları'nı da gezerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

İtalyan heyete TOKİ ziyareti sırasında, ''projelerin elde edilmesi, inşaat firmalarının seçimi, kentsel yenileme projelerinde izlenen yol, gecekondu dönüşüm projelerinde yaşanan güçlükler, arsa karşılığı yapılan protokoller, restorasyon projelerinde izlenen yol'' gibi konularda bilgi verildi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/italyan-insaat-sirketleri-turkiyede-is-ariyor-_76944.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!