Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir Banliyö Sistemi Projesi'nde Bir Adım Daha

İzmir'in ulaşım sorununu büyük ölçüde çözmesi planlanan 80 kilometrelik İzmir Banliyö Sisteminin Geliştirilmesi Projesi'nin 16 Ocak Perşembe Günü y

Dünyab>İzmir'in ulaşım sorununu büyük ölçüde çözmesi planlanan 80 kilometrelik İzmir Banliyö Sisteminin Geliştirilmesi Projesi'nin 16 Ocak Perşembe Günü yapılacak 175 trilyon 386 milyar 166 milyon lira tahmini bedelli inşaat ihalesi için başvurular tamamlandı.
Günde 675 bin yolcu taşıması planlanan hattın inşaat ihalesine katılabilmek için yeterlilik başvurusunda bulunan 20 firma, dosyalarını İzmir Büyükşehir Belediyesi Encümen Müdürlüğü'ne teslim etti. Firmalar 16 Ocak Perşembe Günü saat 13.00'e kadar Encümen Müdürlüğü'ne kapalı zarfla tekliflerini de teslim edecek.

İnşaat ihalesi için yeterlilik başvurusunda bulunan firmalar, yeterlilik komisyonu tarafından değerlendirilecek. Değerlendirme sonucu yeterlilik alan firmalar ihalenin yapılacağı 16 Ocak Perşembe Günü saat 14.00'te Encümen Toplantısı'nda açıklanacak ve yeterlilik alan firmaların teklif zarfları açılacak.

Banliyö sistemi

Aliağa- Menderes arasındaki 80 kilometrelik Banliyö Sisteminin Geliştirilmesi Projesi'ne ilişkin inşaat ihalesi, 18 adet istasyon, 11 adet karayolu alt ve üst geçitleri ile toplam 5 kilometrelik 2 adet tünel ve güzergah boyunca 50'ye yakın yaya üst geçitlerinin yapımını kapsıyor.

5 trilyon 373 milyar liralık mühendislik, kontrollük ve müşavirlik ihalesinin ardından gerçekleştirilecek inşaat ihalesinin hemen ardından da yer teslimi gerçekleştirilerek temellerin atılması ve 36 ayda tamamlanması hedefleniyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina, 80 kilometrelik Aliağa-Menderes demiryolu hattının metro standardına ulaştırılmasını hedefleyen projenin inşaat kısmının dış kredi ile gerçekleştirileceğini belirtti.

Hazine onaylı dış kredi için Avrupa Yatırım Bankası'na başvuruda bulunduklarını hatırlatan Piriştina, banka uzmanlarının geçtiğimiz kasım ayında İzmir'e gelerek projeyi yerinde incelediğini ve olumlu görüşlerle döndüğünü ifade etti.

TCDD'nin 110 milyon dolarlık krediyle elektrifikasyon ve sinyalizasyon yapımını sürdürdüğü İzmir Banliyö Sisteminin Geliştirilmesi Projesi'nin inşaat, mevcut demiryolunun metro standartlarına çıkarılması ve vagonların alınmasını kapsayan bölümünün toplam maliyetinin 340 milyon dolar olduğunu anlatan Piriştina, "Belediye olarak bunun 42 milyon dolarlık bölümünü kendi özkaynaklarımızla karşılayacağız. 298 milyon dolar ise dış kredi olarak alınacak. Bunun 130 milyon doları inşaat işinde, 168 milyon doları vagon alımı ve diğer işlerde kullanılacak. Dış kredinin 130 milyon dolarlık kısmı için onay veren Hazine'nin 168 milyon dolarlık kredi dilimini de 2003 yılında onaylamasını bekliyoruz" dedi.


İnşaat ihalesi için yeterlilik başvurusunda bulunan firmalar

John Laing İnternational Ltd- Mapa İnşaat AŞ, Tepe-Akfen-Özdemir İnşaat Ortak Girişimi, Özaltın İnşaat-Özkar İnşaat-Cengiz İnşaat, Gama İnşaat-Tekfen İnşaat, Ataç İnşaat-Alke İnşaat, STFA İnşaat-Fernas İnşaat, Akpınar Yapı AŞ, Yüksel İnşaat AŞ, Alsim Alarko AŞ, Makyol İnşaat AŞ-Garanti Balfour, Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi AŞ, Enka İnşaat AŞ, Doğuş İnşaat AŞ, Kolin İnşaat AŞ, Ukrmetrotunelbud-Gülermak Ortak Girişimi, Tinsa-Erko Ortak Girişimi, Polat Yol Yapı Sanayi ve Ticaret AŞ, Öztaş İnşaat AŞ, Güriş-Yapı Proje Merkezi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-banliyo-sistemi-projesinde-bir-adim-daha_2950.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!