Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Konak'ta Büyük Değişim

İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehrin Çehresini Değiştiriyor

İzmir'in çehresini değiştiren projelere imza atan İzmir Büyükşehir Belediyesi, arka arkaya ihaleye çıkardığı yeni projeler ile kenti çağdaş bir görünü

Dünyazmir'in çehresini değiştiren projelere imza atan İzmir Büyükşehir Belediyesi, arka arkaya ihaleye çıkardığı yeni projeler ile kenti çağdaş bir görünüme kazandırma çalışmalarını hızlandırdı. Önümüzdeki günlerde start alacak projeler, çağdaş kent olma yolunda ilerleyen İzmir'e yeni bir ivme kazandıracak. Karşıyaka'ya yapılacak yeraltı otoparkından, Bornova'daki Murat Köşkü'ne, Mithatpaşa Caddesi'nden Buca Hasanağa Bahçesi'ne kadar hemen her semtte yeni projeler hayata geçirilecek.
Karşıyaka'da otopark sıkıntısını kısmen de olsa çözmeye yönelik bir adım daha atıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bahriye Üçok Meydanı'nın altına 364 metre uzunluğunda 18 metre genişliğinde toplam 276 araç kapasiteli yeraltı otoparkı yapmak için hazırlıkları tamamladı. Yeraltı otoparkı için proje hazırlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, inşaat işi için 2 trilyon 262 milyar lira keşif bedelli ihaleye çıktı. 16 firmanın katıldığı ihaleyi, yüzde 59.89 indirim oranı ile İnanca İnşaat kazandı.

Birinci Kordon'da bütünlük sağlanacak

Önümüzdeki günlerde ihalesi yapılacak proje ile daha önce gerçekleştirilen Kordon düzenlemesi Konak Meydanı ile bütünleştirilecek. Pasaport İskelesi'nden Konak yönüne deniz içine iki metre genişlikte 80 metre uzunluğunda yapılacak ahşap platform İzmirliler'e nostalji yaşatacak.

Birinci Kordon'un Konak Pier ile Cumhuriyet Meydanı arasında yapılacak çalışma için belediye encümeni 830 milyar lira keşif bedeliyle ihaleye çıkacak. Projeye göre Konak Pier ile Cumhuriyet Meydanı arası gidiş-geliş olmak üzere iki şerit olacak. Bazı yerlerde kaldırımlar daraltılıp elde edilecek alan otopark olarak kullanılacak. Yol, Kordon'un benzeri doğal taşlarla döşenecek, deniz tarafına yürüyüş ve bisiklet yolu yapılacak.

Mithatpaşa Caddesi'ne düzenleme

Konak'tan Üçkuyular Meydanı'na kadar yaklaşık 5 kilometrelik yol boyunca sağlı sollu tretuvar düzenlemesi yapılacak. Yol üç şerite indirilecek. Konak'tan Üçkuyular'a gidiş iki, Üçkuyular'dan Konak Meydanı'na geliş ise tek şerit olacak. Kaldırım üzerindeki eski elektrik ve telefon direkleri kablolar kaldırılıp yeraltına alınacak. Mithatpaşa Caddesi'nin düzenlenmesi projesi için önümüzdeki ay içinde ihaleye çıkılacak.

Yeşil gerdanlığa bir halka daha

Körfezin çevresini yeşil bir gerdanlık gibi donatmayı hedefleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kordonboyu, Güzelbahçe, Bostanlı, Altınyol ve Meles'ten sonra şimdi de Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'na el attı. Bulvarda yeşil doku zenginleştirilecek, Ayrıca oturma grupları oluşturulacak, modern aydınlatma elemanları yerleştirilecek. Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nda gerçekleştirilecek düzenleme çalışmaları için İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin açtığı ihaleye 9 firma katıldı. Tahmini bedeli 288 milyar 895 milyon lira olan ihalede yüzde 45.50 kırım yaparak işi üstlenen İzbeton, çalışmalara başladı. Konak ile Üçkuyular arasındaki bölümde gerçekleştirilecek düzenleme çalışmaları yıl sonunda tamamlanacak.

Ata Caddesi değişiyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Balçova'daki Ata Caddesi'nin de çehresini değiştiriyor. Asfalt zemin söküldü, yerine taş döşeme yapılıyor. Elektrik ve telefon direkleri kaldırılıp kablolar yeraltına alınıyor. Kanalizasyon altyapısı yenilenen caddenin kaldırımları da genişletiliyor.

Hasanağa Bahçesi'nde bakım

Hasanağa Bahçesi'ni yeni bir görünüme kavuşturacak kent ile bütünleşmeyi sağlayacak 581 milyar liralık muhammen bedelli düzenleme çalışmalarının ihalesi yapıldı. 6 firmanın katıldığı ihaleyi, yüzde 28 kırım oranı ile 418 milyar 320 milyon liraya İzbeton kazanarak işin yapılmasını üstlendi.

Proje ile toplam alanı 96 bin metrekare olan Hasanağa Bahçesi'ni çevreleyen duvar yıkılacak ve alan kentle bütünleştirilecek. Buz pisti elden geçirilip yenilenecek ve etrafına otopark yapılacak, piknik alanları zenginleştirilecek. Yeşil alanlar da zenginleştirilip, spor alanları, yürüyüş ve koşuyolları yenilenecek.

Murat Köşkü hayat bulacak

Bornova'daki tarihi Murat Köşkü, büyükşehir belediyesi tarafından restore edilerek, üniversite öğrencilerinin kullanımına yönelik hizmet binası haline getirilecek. Restorasyon çalışmaları için 1 trilyon 798 milyar lira muhammen bedelle ihale açıldı. Hazırlanan restorasyon projesi Yüksek Anıtlar Kurulu tarafından onaylandı. Önümüzdeki günlerde başlanacak çalışmaların 2003 yılında bitirilerek hizmete açılması planlanıyor.

İzmir'e iki yeni kültür merkezi

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin inşa ettireceği Adnan Saygun Kültür ve Sanat Merkezi tekrar ihaleye çıkarıldı. Mimar Tevfik Tozkoparan tarafından hazırlanan kültür sanat merkezinin projesi 18 trilyon 930 milyar liraya mal olacak. Adnan Saygun Kültür ve Sanat Merkezi, Üçkuyular'daki eski troleybüs atölyesi arsasında hayat bulacak. Toplam 21 bin metrekarelik alan üzerinde kurulacak merkezde, biri konser ve konferansların gerçekleştirileceği 1100 kişilik, diğer ise tiyatro oyunlarının sahneleneceği 250 kişilik iki salon yer alacak. Ayrıca fuana, kapalı ve açık sergi alanları, yeraltı ve yerüstünde 400 araçlık otopark bulunacak. İzmir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun öngördüğü biçimde, kültür sanat merkezinin inşa edileceği arsa içinde bulunan 19. yüzyıldan kalma tescilli yapılar ile tarihi duvarlar korunacak.

Gümüşpala Kültür Merkezi de kapalı teklif usulü ile 168 milyar 942 milyon liraya ihale edildi. Kalfaoğlu İnşaat'nın ihalesini aldığı kültür merkezinin inşaatına önünümüzdeki günlerde başlanacak. Yıl sonunda tamamlanacak kültür merkezi, 975 metrekare arazi üzerine toplam 1700 metrekare kullanım alanına sahip olacak. Kültür merkezinde çok amaçlı salon, kütüphane, kafeterya, servis alanı, 4 adet çalışma atölyesi yer alacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-buyuksehir-belediyesi-sehrin-cehresini-degistiriyor_1819.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!