Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Zeus Sunağı için Çalışmalara Başlıyor

Bergama’daki Asklepion Tiyatrosu’nun ev sahipliği yaptığı İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında, Berlin’e kaçırılan Zeus Sunağı’nın Tu¨rkiye’ye getirilmesi için komisyon kurulmasına karar verildi.

yapi.com.tr
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Zeus Sunağı için Çalışmalara Başlıyor

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki kentler arasında yer alan tarihi zenginlikleriyle ünlü Bergama, ilk kez bir Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısına sahne oldu. İlçenin tarihi ve kültürel değerlerinin dünyaya tanıtılmasını hedefleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in teklifi üzerine, Meclis’in Ağustos ayı ikinci birleşimi, geçmişi 2 bin 400 yıl öncesine dayanan Asklepion Tiyatrosu’nda yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, toplantıda 1800’lü yıllarda parçaları Almanya’ya kaçırılan Zeus Sunağı’nın anavatanı Bergama’ya geri getirilmesi için çalışma başlatma kararı aldı.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre; toplantıda eski Bergama Belediye Başkanı Sefa Taşkın, Bergama’nın tarihi, kültürü ve dünya turizmindeki yerini anlatan bir sunum yaptı. Taşkın, Zeus Sunağı’nın Bergama’ya ait olduğunun altını çizerek, “Taş yerinde ağırdır, Zeus Sunağı'nın evi Bergama'dır. Bugüne kadar muhafaza ettikleri parçalar için Almanya'ya teşekkür ediyoruz. Zaman içinde sebep oldukları kayıplar için de kınıyoruz. Türkiye ve Bergama, Zeus Sunağı'nın değerini ve önemini biliyor. Bergama, onu koruyacak güçtedir. Zeus Sunağı geri dönmeli, bu sürgün sona ermelidir. Bergamalılar, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve tüm meclis üyelerinden, Zeus Sunağı'nın geri getirilmesi için öncülük etmesini beklemektedir. Oluşturacağımız güçbirliği ile bunu başaracağımıza inanıyorum. Zeus Sunağı'nın çok sayıda parçası Berlin Müzesi'ndedir. İnsanlık, böyle bir haksızlığa göz yumamaz." ifadelerini kullandı.

Meclis devreye girdi
Sefa Taşkın’ın önerisi Meclis oybirliğiyle kabul edildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Sayın Sefa Taşkın insanlık tarihinin en ibret verici hikayelerinden birini paylaştı. Bu hikaye tarihin akışını değiştirmeye yönelik bir girişim halini almış durumunda.  Bu girişimi sonlandırmak ve tarihi tekrar aktığı nehrin yatağına döndürmek bizim görevimiz olsa gerek.  Bu meclisi burada yapmamızın en hayırlı sonuçlarından biri bu adımı atma iradesini ortaya koyuşumuzdur. Bugünden itibaren elbirliği ile bu konuda harekete geçiyoruz.” dedi.

Sunağın Türkiye’ye getirilmesiyle ilgili bir komisyon kuracaklarını belirten Soyer, bu konuda yapılacak çalışmaları destekleyeceklerini ifade etti.

Meclisteki tüm gruplara çağrı yapan Soyer, “Tüm Meclis üyelerinin altında imzasının olduğu bir metin ile Kültür ve Turizm Bakanı’na ziyarette bulunacağız.” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-buyuksehir-belediyesi-zeus-sunagi-icin-calismalara-basliyor_181264.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!