Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İzmir Büyükşehir Binasına Performans Analizi Önerisi

İzmir'de yaşanan depremin ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi Ana Hizmet Binası hakkındaki tartışmalar sürüyor. İMO İzmir Şubesi, bugüne kadar yapılan tespitlerin gözlemlere dayandığını belirterek nihai karar için kapsamlı bir araştırmanın beklenmesinin doğru olacağını ifade etti.

yapi.com.tr
İzmir Büyükşehir Binasına Performans Analizi Önerisi

İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında 30 Ekim’de meydana gelen depremin ardından güvenlik gerekçesiyle tahliye edilen İzmir Büyükşehir Belediyesi Binası yıkılmalı mı yıkılmamalı mı tartışması devam ediyor. Tunç Soyer ve İBB Meclis'i binanın yıkılması yönünde görüş belirtirken, bazı meslek odaları, kent belleğinde önemli bir yere sahip olan binanın güçlendirilmesi ve yıkılmaması gerektiğini vurguladı.

BirGün’de yer alan habere göre; İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İzmir Şubesi, konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Kamuoyunun doğru bilgiye ulaşması için özverili bir çalışma yürütüldüğü belirtilen açıklamada, “Şubemize gelen talepler üzerine konusunda uzman meslektaşlarımızdan oluşturduğumuz ekipler ile birçok özel binanın yanı sıra bazı kamu binalarında da tespitler yaparak, deprem sonrası oluşan hasar durumuna yönelik teknik görüşümüzü sunduk. Hasar tespiti yapılan kamu binalarının içinde İBB Ana Hizmet Binası da bulunmaktadır. Meslektaşlarımızın buralarda yapmış olduğu tespitler gözlemsel hasar tespitleridir. Bugüne kadar kamuoyunda da hizmet binası ile ilgili yapılan yorumlar tamamen gözlemsel tespitlere ve tarihsel anlam ve önemine dayanan yorumlardır. Dolayısı ile elimizde zemin, temel ve taşıyıcı elemanları ile ilgili kapsamlı bir araştırmaya dayanan veriler bulunmadan, böylesine önemli yapıların kaderini belirleyecek kararlar almanın doğru olmayacağı kanaatindeyiz.” denildi.

Binanın mimari, inşaat teknikleri ve taşıdığı anlam bakımından değerli bir yapı olduğu ancak çalışan personellerin hayatının da bu yapı kadar kıymetli olduğu vurgulanan açıklamada, “Sonuç olarak; vakit kaybetmeden, İBB Ana Hizmet Binası ile ilgili kararın, yürürlükteki Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018 hükümlerine göre güncel zemin araştırmaları, mevcut hasar durumunun detaylı tespiti, malzeme özellikleri vb. tüm bilgiler ışığında yapılacak bir performans analizi doğrultusunda verilmesinin kamunun yararına olacağı görüşünde olduğumuzu ifade ederiz.” ifadeleri kullanıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-buyuksehir-binasina-performans-analizi-onerisi_183317.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!