Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir Logosu Tartışması Gazete İlanıyla Sürüyor

İzmir Ticaret Odası'nın (İTO) kentin logosu ve sloganını halkın oylarıyla belirlemek için başlattığı kampanyaya yapılan eleştirilerin ardından başlayan tartışma kızıştı. İTO dün gazetelere tam sayfa ilan verip oylamaya sunduğu 10'ar logo ve sloganı tanıtarak, halkı oy kullanmaya çağırdı. Buna tepki gösteren İzmir Reklamcılar Derneği (İRD) de aynı

Yeni Asır Gazetesi
1


İzmir Ticaret Odası'nın (İTO) kentin logosu ve sloganını halkın oylarıyla belirlemek için başlattığı kampanyaya yapılan eleştirilerin ardından başlayan tartışma kızıştı. İTO dün gazetelere tam sayfa ilan verip oylamaya sunduğu 10'ar logo ve sloganı tanıtarak, halkı oy kullanmaya çağırdı. Buna tepki gösteren İzmir Reklamcılar Derneği (İRD) de aynı gün gazetelere ilan verdi.

Daha önce düzenledikleri basın toplantısıyla İTO'nun kampanyasını eleştiren İRD yetkilileri, verdikleri ilanda da kentin logosunun İTO'nunki gibi belirlenmiş eserlerin oylanmasıyla değil, bu konuda düzenlenecek bir yarışmayla belirlenmesi çağrısında bulundu.

Kent kimliği

"İzmir'i en iyi kimler anlatır" başlıklı ilanda, "Bir kentin 'kent kimliği', onu en iyi kavrayan yaratıcı beyinlerin ellerinde yükseldiğinde daha değerlenir. Çünkü o kent; o beyinleri besler, o beyinler de kenti. Bu kentin reklam yaratıcıları olarak, İzmir'in kimliğini doğru ve yerinde belirleyecek şartları oluşturarak, tüm yaratıcılara ve sanatçılara açık, bir yarışmada, doğru bir ruh ve öngörüyle logosunun oluşturulması için bir çağrıda bulunuyoruz. İletişimin İzmir'deki öncü birliği olarak, yüreğimiz ve emeğimizle İzmir için tüm bilgi birikimimizi paylaşmaya hazırız" ifadeleri kullanıldı.

Konuşmadı

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, konuyla ilgili açıklama yapmazken, İRD Başkanı Merih Sezgin, "Kente logoyla sahip çıkılmaz. İTO'nun belirlediği logoların İzmir ile alakası yok. İTO, kendi içindeki ilgili meslek komitesine bile konuyu danışmadı. Halkın gündemi, İzmir logosu değil, geçim derdi. Vatandaş, bizi bile kınayabilir. Logoyla ilgili kararı, kentin ileri gelenleri, valilik, belediye başkanı, kalkınma ajansı verir. Bu ortak karar halka benimsetilir. Benimsetilme de yarışmayla olur. Bu yarışmayı İTO da açabilirdi, ama yapmadı. İTO, niye bize danışmıyor" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-logosu-tartismasi-gazete-ilaniyla-suruyor_61447.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Birlikte karar alıp birlikte üretme ve birlikte yönetme anlayışımızın yeterince oluşmaması,kentte yaşamakla kenti yaşamak ve kentte kazanmakla kenti kazanmak kavramları arasındaki ince çizginin anlaşılamadığını düşünüyorum. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!