Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İzmir Urla'daki Direniş Ağaç Kesimini Engelledi

Danıştay’da temyiz süreçleri devam eden RES projesi için önceki gün başlayan ağaç kesimi, dayanışma çağrısını yanıtsız bırakmayan örgütlerin desteğiyle kurulan nöbet çadırıyla engellendi.

yapı.com.tr
İzmir Urla'daki Direniş Ağaç Kesimini Engelledi

İzmir’de Urla’nın Ovacık Köyüne kurulması planlanan rüzgar enerji santralı (RES) projesi için önceki gün yeniden başlayan ağaç kesimleri, Ovacık Köylüleri ve İzmirli yurttaşlar ile örgütlerin alana gelmesiyle engellendi. Birgün'den Doğu Eroğlu'nun haberine göre, Ovacık Köylüleri, İzmir’in ilçelerinden gelen kent konseyleri ve yurttaşlar, ormanlık alan girişinde yaptıkları açıklamada projenin Ovacık’taki yaşamı bitireceğini, raporlarla uygunsuz olduğu tespit edilen RES projesine karşı çıkmayı sürdüreceklerini duyurdu. RES projesinin yapılmak istediği bölgedeki ormanlık alanın girişine nöbet çadırı kuruldu.

19 Ocak tarihinde, daha önce yürütmeyi durdurma kararı alınmış orman izni davasında bu kararın kalkmasının ardından harekete geçmilmiş, yaklaşık 1,800 ağaç kesilmişti. Endemik hurma zeytin üretimi ve mantar toplayıcılığı gibi köy için geleneksel geçim kaynaklarına evsahipliği yapan ormanın yeniden benzer bir ağaç katliamıyla karşı karşıya kalmasını istemeyen Ovacık Köylüleri bu defa daha temkinli davranıyor. Ovacık sakinleri, Gerze ve Artvin-Cerattepe’de olduğu gibi, kurdukları çadırla projeye direnecek. Nöbet çadırını uygulamasını tekrar başlatan Ovacıklılar, bundan sonra ormanlarını bekleyecek.

Ovacıklılar ormanda

Ovacık Muhtarı Veysel Erköse, birkaç gündür yeniden başlayan RES çalışmalarına karşı tepkilerini şöyle dile getirdi: “Birkaç gündür burada çalışmaya geliyorlar. Bugün de kesilen ağaçları kaldırmak için geldiler. Fiili müdahalede bulunmadan yanlarında durarak, RES projesini niçin istemediğimizi anlatarak çalışmaları engelledik. Ağaçlar kesilmiş olsalar bile ormandan kaldırılmalarını istemiyoruz çünkü ağaçlar götürüldüğü an inşaat için alan tamamen boşaltılacak ve şirket bölgeye kendi güvenlik görevlilerini, diğer çalışanlarını yerleştirecek.” Muhtar Erköse, nöbet çadırı için koordinasyon çalışmalarını sürdürdüklerini ve ormanı beklemeye kararlı olduklarını da sözlerine ekledi.

Gözler Danıştay’da

RES projesi için Ovacık yakınlarında ağaç kesimi başladıysa da, aslında projenin iptali için hukuki yollar tükenmiş değil. Ovacık sakinlerinin, RES projesi için verilen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Gerekli Değildir kararına karşı açtığı iptal davasının süre aşımı dolayısıyla reddedilmesi gerekçesiyle mahkemenin geri çevirdiği planın ve ormanda çalışma izninin iptali dosyaları Danıştay’a gitti. Plan iptali davası temyiz dosyasını inceleyen Danıştay Tetkik Hakimi, yeniden bir karar verilinceye kadar Ovacık sakinlerinin yürütmeyi durdurma talebinin kabul edilmesi yönünde görüş bildirdi.

Dolayısıyla Ovacıklılar projenin hukuken durdurulacağına ilişkin umutlarını koruyor. Açılan davalar kapsamında hazırlanan bilirkişi raporunun yanı sıra, TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulunun inceleme raporu ile Doğa Derneği imzalı Kuşlar ve Biyolojik Etki Değerlendirme Raporu, Ovacık yakınlarındaki ormanda RES projesi olmaması gerektiğini vurguluyordu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-urladaki-direnis-agac-kesimini-engelledi_144115.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!