Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"İzmir'de de Yapı Denetiminde Kamusal Denetim ortadan Kaldırıldı"

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin Temmuz toplantısında kabul edilen 'İzmir Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği' ile İzmir'de de yapı denetiminde kamusal denetimin ortadan kaldırıldığını ve kuralsız, sağlıksız yapılaşmanın önünün açıldığını savundu.

yapi.com.tr
"İzmir'de de Yapı Denetiminde Kamusal Denetim ortadan Kaldırıldı"

Dün (8 Ağustos Çarşamba) Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi'nde yapı denetiminde yapılan değişiklikler üzerine bir basın toplantısı düzenleyen TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin Temmuz toplantısında kabul edilen 'İzmir Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği' ile İzmir'de de yapı denetiminde kamusal denetimin ortadan kaldırıldığını ve kuralsız, sağlıksız yapılaşmanın önünün açıldığını savundu.

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu'ndan yapılan açıklamada, 3 Nisan 2012 tarihinde 'Bürokrasinin Azaltılması ve İşlemlerin Basitleştirilmesine Yönelik, Başbakanlık, Bakanlıklar, Bazı Bağlı ve ilgili  Kuruluşlar ve Üniversitelere ait 84 adet yönetmelikte' değişiklik yapıldığı ve bu değişiklik yapılan yönetmeliklerin arasında bina yapım ve denetim süreçlerini ilgilendiren Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliği ile Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'nin de olduğu anımsatılarak; 14 Nisan‘da da bu iki yönetmelikte ikinci bir değişiklik daha gerçekleştirildiğine dikkat çekildi.

"Yapılan bu mevzuat değişiklikleri ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan 25 Nisan 2012 tarihli Genelge ile meslek odaları yapı denetiminden uzaklaştırılmış, belediye bürokratları ve meslek odaları tehdit edilmeye başlanmıştır" denilen açıklamada, süreç devam ederken Başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu olmak üzere diğer belediye başkanlarının, Büyükşehir Belediyesi Meclis üyelerinin ve İzmir Milletvekillerinin konunun öneminin aktarıldığı; ancak İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin Temmuz toplantısında kabul edilen 'İzmir Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği' ile TMMOB‘ye bağlı meslek odalarının yalnız bırakılarak kuralsız yapılaşma ve rantın önünün açıldığı savunuldu.

Kentlilerin yaşam kalitesine katkıda bulunacak planlı, güvenli ve sağlıklı kentleşmeyi sağlayabilecek en önemli demokratik araçlardan birinin, Avrupa Kentsel Şartı‘nda da tavsiye edildiği gibi katılımcılık olduğuna dikkat çekilen açıklamada; mimarlar, mühendisler, şehir plancıları ve onların üyesi oldukları kamu kurumu niteliğindeki meslek odalarının güvenli, sağlıklı kentsel gelişmenin vazgeçilemez aktörleri olduklarının altı çiziliyor.

Açıklamanın devamı şöyle:

"Ne yazık ki özetle belirttiğimiz ilkeler İzmir Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği değişikliğinde göz ardı edilmiş ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği‘ne bağlı mühendis, mimar ve şehir plancıları odaları ile İzmir Büyükşehir ve İlçe belediyelerinin işbirliğini öngören ve uzun yıllardır İzmir‘de örnek bir şekilde başarı ile uygulanmakta olan mevcut yönetmelik içeriği değiştirilerek rantın ve kuralsız yapılaşmanın önü açılmıştır. Başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olmak üzere tüm meclis üyelerimizi bu yanlışlarından dönmeye, sosyal demokrat belediyeciliğin gereğini yapmaya çağırıyoruz.

Daha önce de söyledik, bir kez daha söylemeyi görev sayıyoruz.

1-Yapı denetimi kamusal bir denetimdir. TMMOB bu denetimin piyasalaştırılarak müteahhitlerin insafına bırakılmasına asla göz yummayacaktır.

2-TMMOB halkımızın can ve mal güvenliği konusunda uzmanlık alanlarına giren her konuda Anayasa‘dan, yasalardan, kendi mevzuatından, bilimden ve teknolojiden aldığı güçle var olan bütün gücüyle sözünü söylemeye, halkımızın can ve mal güvenliğini, kent kimliğini ve kent kültürünü korumaya kararlıdır.

3-TMMOB meslek sorunlarının ülke sorunlarından ayrılmazlığı ilkesinden hareketle Genel ve Yerel Siyasi İktidarların kurum ve kuruluşları yok etme saldırıları da dahil anti demokratik tüm uygulamalara karşı durmaya, bunları deşifre etmeye, devam edecektir.

4-TMMOB Ülke yönetimine hakim kılmaya çalışılan daha fazla kar elde etmek uğruna insan yaşamının, can ve mal güvenliğinin, çevrenin, kent kültür ve kimliğinin yok sayıldığı, her şeyin talan edildiği baskıcı, otoriter faşist zihniyete asla ve asla boyun eğmeyecektir.

5-TMMOB, yerel yönetimin, meslek odalarının, halkın yok sayıldığı, siyasi ranttan başka amacı olmayan, kamu malının çarçur edildiği plansız, programsız, gecekondu statüsünde, "ben yaptım oldu" mantığıyla yapılan plan ve projelerle kentin talan edilmesine izin vermeyecektir".

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirde-de-yapi-denetiminde-kamusal-denetim-ortadan-kaldirildi-_101228.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!