Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İzmir'de Dev Kültür Merkezi Projesi Otoparka Takıldı

Arkas, Ticaret Odası ve İzmir Ekonomi Üniversitesi ortaklığıyla Alsancak'taki sigara fabrikasında yapılması planlanan proje otopark sorunu nedeniyle çıkmaza girdi. Arkas Üst Yöneticisi Türkkanı, ''Taleplerimize olumlu yanıt alamadık, projeye yönelik umutlarımız tükendi. Artık bu proje gündemimizde yok, farklı projelerle ilgileniyoruz'' dedi.

yapi.com.tr / AAİzmir'de atıl durumda bulunan Alsancak'taki sigara fabrikasında yapılması planlanan kültür kompleksi projesi, otopark sorunu nedeniyle çıkmaza girdi. 2. derece Sit alanı olan alanda otopark yapımına izin verilmeyince, Arkas Grubu projeden çekildiğini açıkladı. Arkas Üst Yöneticisi (CEO) Önder Türkkanı, sigara fabrikasına ait binaların bulunduğu 16 dönümlük alanda tasarım müzesi ve atölyeler, şehir müzesi, çok amaçlı sergi salonları gibi alanların da bulunduğu bir kültür kompleksi yapmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredilen Alsancak'taki fabrikayla ilgili proje geliştirdiklerini ifade etti.
    
İzmir'in sanat ve kültür hayatına değer katacağını düşündükleri projeye için İzmir Ticaret Odası (İZTO) ve İzmir Ekonomi Üniversitesi ortaklığıyla İzmir Sanat, Sergi, Kongre ve Yatırım İşletme Ticaret AŞ'yi kurduklarını ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile protokol imzaladıklarını hatırlatan Türkkanı, bir bölümü 2. derece Sit alanı olan alandaki projenin, gerekli izinler alınamadığı için kilitlendiğini ifade etti. Türkkanı şöyle konuştu:
    
''Projenin hayata geçebilmesi için otopark alanına ihtiyaç duyuluyordu. Binaların önünde bulunan arazinin otopark olarak kullanımı yönündeki projemiz Koruma Kurulu tarafından kabul görmedi. Büyükşehir Belediyesi ile soruna çözüm bulma çalışmalarımız da sonuç vermedi. Otopark olmadan bu projenin yürümesi mümkün değil. Taleplerimize olumlu yanıt alamayınca projeye yönelik umutlarımız tükendi. Artık farklı projeleri bakıyoruz. Alsancak projesi gündemimizde değil.''
    
Projenin geçmişi
    
1881'de İngilizler tarafından yapılan fabrika 2002 yılına kadar sigara üretiminde kullanılmış, 2006'da Maliye Bakanlığı tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredilmişti. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın kültür merkezi olarak değerlendirmek istediği sigara fabrikası için 27 Kasım 2007'de ihale yapılmış, ihalede sadece Arkas Holding, İZTO ve Ekonomi Üniversitesi tarafından kurulan İzmir Sanat, Sergi, Kongre ve Yatırım İşletme Ticaret AŞ teklif vermişti.
    
Reji projesiyle ilgili 3 Mart 2008 tarihinde ön izin belgesi alan ortaklık, dönüşüm projesiyle ilgili röleve, restorasyon ve restitüsyon projelerini hazırlama ve Koruma Kurulu'na onaylatma sürecine girdi. Bu süreçte proje içindeki otel ve ticaret alanlarıyla ilgili düzeltmelere giden şirket, otopark sorununu aşamadı. Pürüzün aşılması için Alsancak'ta trafik akışının Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezine kadar olan bölümünün yeraltına alınması, üst bölümün yayalara açılmasını içeren bir proje teklifinin de İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından olumlu karşılanmadığı öğrenildi.
   
60 milyon liralık proje konser, kongre, sergi salonları, atölyeler, müze, tiyatro ve sinema salonları, müzayede salonları, sanat atölyeleri binalarını içeriyordu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirde-dev-kultur-merkezi-projesi-otoparka-takildi_89597.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!