Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İzmir’deki Kampüs Davası AYM’ye Taşındı!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş'ı karşı karşıya getiren Güzelbahçe İzmir Ekonomi Üniversitesi kampüsü planı ve davasında, İzmir 2. İdare Mahkemesi'nin kampüs yapılması yönünde verdiği karar için belediye Danıştay'a itiraz etti.

yapi.com.tr
İzmir’deki Kampüs Davası AYM’ye Taşındı!

DHA'nın haberine göre, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 1/25.000 ölçekli İzmir Büyükşehir Bütünü Çevre Düzeni Planı ile, İzmir Ekonomi Üniversitesi'ne ait toplam büyüklüğü 22 hektar olan (220 dönüm) olan Güzelbahçe Yaka Mahallesindeki iki parsel “doğal ve ağaçlık karakteri korunacak alan" ve “tarımsal niteliği korunacak alan" olarak belirlendi. İEÜ'nin bu alanın üniversite kampüsü yapılması isteğiyle açtığı dava sonucunda, İzmir 1. İdare Mahkemesi “doğal ve ağaçlık karakteri korunacak alanlar" ile ilgili kısmı iptal etti. Mahkeme, “tarımsal karakteri korunacak alanlar" ile ilgili davayı ise reddetti. İEÜ yönetimi böylece kampüs önündeki engelin kalktığını açıkladı. Ancak bu karar, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl 24 Ocak'da temyiz edildi. Dosya temyiz nedeni ile Danıştay'a gitti.

Çevreci avukatlar Murat Fatih Ülkü, Senih Özay ve muhasebeci Hakan Çağlar Ülkü doğal yapının bozulmaması gerektiğini belirtip “Bu konuyu İzmir'deki, hukukçular, meslek odaları, Baro, Şehir Plancıları, Ziraat Mühendisleri, Peysaj mimarları, çevreciler tartışmaladır. Biz, bu tartışmalara başlangıç olsun amacıyla, üç yurttaş, üç İzmirli olarak bu davaya, davalı İzmir Büyükşehir Belediyesi yanında katılmak için Danıştay'a başvuruyoruz" diye açıklama yaptı.

Avukatların ve muhasebecinin davaya müdahil olma taleplerini değerlendiren Danıştay, üç kişinin talebini reddetti. Davaya katılma hakları elinden alındığını belirten Avukatlar Murat Fatih Ülkü, Senih Özay ile muhasebeci Hakan Çağlar Ülkü, “Adil yargılanma hakkı" ve “Hak arama özgürlükleri" ihlal edildiği için, Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yaptı. Avukat Murat Fatih Ülkü, konunun, sonuna kadar takipçisi olacaklarını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirdeki-kampus-davasi-aymye-tasindi_128425.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!