Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İzmir’e Afet Planı Gerekli

İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Tahsin Vergin, deprem olasılığına karşın devletin ve inşaat mühendislerinin yapması gereken bir dizi önlemlere dikkat çekti. Vergin, devlet açısından depreme karşı alınmasını bekledikleri önlemleri şöyle sıraladı:

Milliyet Ege
İzmir’e Afet Planı Gerekli

17 Ağustos 1999’daki meydana gelen deprem, Türkiye’nin son 100 yıl içinde yaşadığı tüm deprem felaketlerinden daha büyük ve geniş boyutta hasar yarattı. Resmi kayıtlara göre 17 Ağustos Depremi’nde 17 bin 480 kişi öldü, 43 bin 953 kişi yaralandı, 505 kişi sakat kaldı. Depremlerin  ülke ekonomisine maliyeti ise 20 milyar dolar civarında oldu.

İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Tahsin Vergin, deprem olasılığına karşın devletin ve inşaat mühendislerinin yapması gereken bir dizi önlemlere dikkat çekti. Vergin, devlet açısından depreme karşı alınmasını bekledikleri önlemleri şöyle sıraladı:

“Yapı Denetim Sistemi’de bugüne kadar görülen hatalar hızla giderilmeli. Özellikle, önümüzdeki süreçte 19 ilden 81 ile çıkartılacak olan ‘Yapı Denetim Sistemi’ şimdiye kadar gözlenen hataların giderilmesi çerçevesinde yeniden ele alınmalı, özellikle TMMOB’ye bağlı meslek odalarımızın sistem içerisinde yer alması sağlanmalı. Depremde hasar gören yapıların onarımı ve güçlendirilmesi için şartname ve uygulama esasları hızla hazırlanmalı. ‘Afet Riskini Azaltma Eylem Planı’ hazırlanmalı. Özellikle deprem riskinin yüksek olduğu İzmir’de  yapı envanteri çalışmalarına önem verilmeli.  İzmir’de okul ve hastane binalarının güçlendirme projeleri hazırlanmalı ve hızla güçlendirme işlemleri yapılarak tamamlanmalı.”

“Kolon filizleri kesilmeli”

Başkan Vergin, yerel yönetimlerin öncelikle yapması gereken önlemleri de kısaca şöyle aktardı:

“Kaçak yapılaşma yerel yönetimlerce kesinlikle önlenmeli. Evlerinin üzerine kat çıkmak amacıyla bırakılan kolon filizleri yetkililerce kesilmeli ve sonralarına da izin verilmemeli. Yerel yönetimler, inşaatların başlamasından önce vatandaştan aldıkları otopark, kanal ve su bağlantı vb. bedellerini yapım süreci tamamlandıktan sonra, oturma raporu aşamasında almalı. Önceden alınan bu bedeller, özellikle dar gelirli vatandaşlarımızı kaçak yapı yapmaya itiyor. Şehir içindeki tüm köprü ve sanat yapıları depreme karşı dayanım testlerine tabi tutulmalı”

İşte bunlar yapılmalı

Yapı yapmanın ciddi ve sorumluluk isteyen bir iş olduğunu, inşaat mühendisliğine bu gözle bakılması gerektiğini ifade eden Vergin, herkese düşen sorumlulukları şöyle özetledi:  

- İnşaat mühendisleri, yürürlükteki standart ve yönetmelikler çerçevesinde proje üretmeli ve yapıları denetlemeli.
- Yapı denetim firmaları, sorumluluklarını aldıkları inşaatları proje ve yapım denetimlerini mutlaka yürürlükteki yönetmelik ve standartlara uygun olarak yapmalı.
- Belediye ve diğer yetkili kurumlar, yapı sürecinin ciddi bir süreç olduğu bilinciyle, mühendis ve mimar kadrolarını sayısal ve niteliksel olarak güçlendirmeli, kaçak yapılaşmaya kesinlikle izin vermemeli.
- Merkezi hükümetleri sırf politik çıkarlar amacıyla sık sık başvurdukları “İmar Affı” uygulamalarına kesinlikle son vermeli.
- Vatandaşlar,  konut veya işyeri satın alırken o bina ile ne kadar mühendislik hizmeti aldığını da sorgulamalı.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/izmire-afet-plani-gerekli_82043.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!