Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İzmir’e Afet Planı Gerekli

İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Tahsin Vergin, deprem olasılığına karşın devletin ve inşaat mühendislerinin yapması gereken bir dizi önlemlere dikkat çekti. Vergin, devlet açısından depreme karşı alınmasını bekledikleri önlemleri şöyle sıraladı:

Milliyet Ege
İzmir’e Afet Planı Gerekli

br />
‘İzmir’deki binaların mukavemetleri düşük’

Hazır betonun üretiminin 1985 yılında başladığı İzmir’de özellikle bu tarihten önceki binalarda beton mukavemetlerinin düşük olduğu belirtildi. İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Vedat Yorulmazel, “Hazır beton tesislerinde standartlara uygun olarak üretilen beton şantiyelerde bilinçsizce su katılarak, vibratör kullanmayarak ya da vibratörü yanlış kullanarak ayrıca dökümden sonra betonun bakımını (sulanmasını, korunmasını) iyi yapmayarak öngörülen mukavemetten daha düşük  beton elde edilmesine neden olunuyor. Bu yanlışlıklar giderilmeli.”

İzmir Valiliği’nin hazır betonu zorunlu hale getirmesinden sonra iyileşmenin artarak sürdüğü tespitinde bulunan Yorulmazel,   karşılaştıkları diğer yanlışlıkları ise şöyle anlattı:

“Birçok binada etriye sıklaştırması yapılmadığını, genellikle 20 -40 cm arayla etriye yerleştirildiğini, bazı yerlerde ise etriye aralıklarının 100 cm ye kadar ulaştığını tespit ettik. Ayrıca birçok yapının da sülfat ve klor etkisinde olduğunu gözlemledik. Bu nedenle olası bir deprem karşısında büyük yapı kayıpları bekliyoruz”

Sahil şeridine dikkat!

Bu kapsamda öncelikle Ballıkuyu, Kadifekale ve Narlıdere gibi heyelan bölgelerinde acil olarak yerel yönetimler -üniversiteler ve meslek odalarıyla birlikte ortak çalışmalar yapılması gerektiğine işaret eden, Yorulmazel, Çiğli’den başlayarak Güzelbahçe’ye kadar olmak üzere deniz suyuyla temas eden, sülfat ve klor etkisiyle donatıları korozyona uğramış, kolonları hasar görmüş yapıların akıbetleri konusunda kararların alınması gerektiğine işaret etti. Yorulmazel ayrıca  kıyı şeridinden daha uzak, ancak alüvyonlu zemin üzerinde yanlış temel seçimi yapılan Bostanlı, Karşıyaka, Alsancak, Balçova  Bornova ve Buca’yı da içine alan önemli sayıdaki yapı stoğu incelenmesi gibi uyarılarda da  bulundu.

Daha az can ve mal kaybı yaşanabilir

Yaşlanan her şey yorulur, yıpranır, eski dayanımını yitirir. Zaman yıpratıcı özelliğinden vazgeçmiyor. İçinde yaşadığımız yapılar da zamanla dayanıklılığını yitiriyorlar. Hele başlangıçtaki nitelik düşüklüğü bu eğilimi hızlandıracaktır. Betonarme yapılar beton ve inşaat demirinin ortak davranışı ile ayakta durur, depremlere dayanırlar. Zaman içerisinde havanın neminin zamanla beton içindeki inşaat demirini paslandırdığına işaret eden İnşaat Mühendileri Odası (İMO) Deprem Komisyonu Üyesi Birol Bora, 30 -35 yaşındaki betonarme yapıların bir kısmında betonun içindeki inşaat demirinden eser kalmadığını, yalnızca pas izine rastlandığını söyledi.

Bu olumsuz gerçeğe karşı demiri saran beton örtü tabakasının daha kalın tutulması ve betonun nem geçirmeyi aza indirgeyecek düzeyde kaliteli olması gibi önlemlerin son dönemlerde yönetmeliklerle şart koşulduğuna dikkat çeken Bora uyarılarını şöyle sürdürdü:

“Binalar güçlendirilsin”

“1998 sonrası inşa edilen yapıların, depreme karşı daha güvenli yapılar olduğunu söylemek mümkün.1975 öncesi yapıların ise ancak yıkılıp yenilenerek depreme dayanıklı hale getirilebileceği açıktır. 1975 -1998 arasında yapılan yüz binlerce yapı ise gerekli analizler yapılarak güçlendirmelere tabii tutulmalı. Olası bir felaketin boyutları bu şekilde yüzde 30 oranında azaltılabilir.  Yüzbinlerce can kaybını önlemek mümkün.”

Uyarıda bulunan bilim insanlarının zemin yetersizliklerinden, olası depremin zamanından, şiddetinden önce ‘Yapını incelettir, zayıfsa güçlendir’ demeleri gerektiğine dikkat çeken Bora “Tekneler, liman başkanlıklarından ‘seyre uygunluk’ belgesi almadan denize açılamazlar, evinde oturan insan da depreme uygunluk belgesi almalı. İnsan hayatı bu kadar ucuz olmasın” diye konuştu..

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/izmire-afet-plani-gerekli_82043.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!