Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İzmir’e Metro Müjdesi: Başbakan İmzaya Açtı

Başbakan Binali Yıldırım'ın destekleriyle, İzmir'de 7.2 kilometre uzunluğunda olan Fahrettin Altay - Narlıdere İstihkam Okulu Hafif Raylı Sistem projesinin 2017 yılı yatırım programına alınması için Yüksek Planlama Kurulu kararının imzaya açıldığı duyuruldu.

yapi.com.tr
İzmir’e Metro Müjdesi: Başbakan İmzaya Açtı

DHA'nın haberine göre, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Fahrettin Altay-Narlıdere arasında yapacağı metro hattının bedeli 280 milyon Euro olacak.

Uluslararası finansmanla yapılacak projede borçlanabilmek için Kalkınma Bakanlığı'nın projeyi yılık yatırım planına alması gerekiyor. Başbakan Binali Yıldırım, bunun için devreye girdi ve 7.2 kilometre uzunluğunda olan Fahrettin Altay - Narlıdere İstihkam Okulu Hafif Raylı Sistem projesinin 2017 yılı yatırım programına alınması için Yüksek Planlama Kurulu kararının imzaya açıldığı duyuruldu. Bu kararın ardından Balçova, Çağdaş, Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar, Narlıdere, Siteler, Kaymakamlık duraklarının yeralacağı 7.2 kilometrelik metro hattının çalışması bu kararla 2017 yılında başlayacak.

Hattın 2020 yılında işletmeye alınmasını hedefleniyor. Hat tamamlandığında İzmir Metrosu Evka-3 ile Narlıdere Kaymakamlık arasında 19 kilometre hat uzunluğu ve 17 istasyonla işletilecek.

Süreç nasıl işledi?

Büyükşehir Belediyesi 18 Nisan 2016 tarihinde Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Hizmetleri Genel Müdürlüğüne başvuru yaptı. Genel Müdürlükten 23 Ağustos 2016’da onay geldi. Onayın ardından Kalkınma Bakanlığı’na 22 Eylül 2016’da başvuru yapan Büyükşehir 100 milyon TL’lik proje bedeli için onay bekliyor. Kalkınma Bakanlığı’nın Yüksek Planlama’ya gönderdiği dosya onay aldıktan sonra Hazine Müsteşarlığı’na gidecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmire-metro-mujdesi-basbakan-imzaya-acti_153288.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!