Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İstanbul'a Yeni Metro Hatları Geliyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın, yerel seçimler öncesinde vaatleri arasında yer alan Rumeli Hisarüstü-Aşiyan Füniküler Hattı ve Vezneciler-Sultangazi Metrosu hayata geçiyor.

yapi.com.tr/AA
İstanbul'a Yeni Metro Hatları Geliyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Şubat Ayı Toplantısı, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Saraçhane'deki binasında gerçekleşti.

Toplantıda, Rumeli Hisarüstü-Aşiyan Füniküler Hattı ve  Vezneciler-Sultangazi Metrosu'nun yapımına ilişkin plan değişikliği teklifleri,  gündeme geldi. Mecliste, iki projenin binlik ve 5 binlik planları oy birliğiyle  kabul edildi.

Rumeli Hisarüstü-Aşiyan Füniküler Hattı

2019 yılında hizmete alınması planlanan, 800 metrelik Rumeli  Hisarüstü-Aşiyan Füniküler Hattı, çift yönde saatte 6 bin yolcu taşıma  kapasitesine sahip olacak ve Levent-Hisarüstü Metro Hattı ile entegre olacak.  Proje tamamlandığında İstanbullular, Hisarüstü’nden 2,5 dakikada Aşiyan sahiline  ulaşacak. Söz konusu hatla Zincirlikuyu, Levent, Etiler ve Ulus semtleri, raylı  sistemle denize bağlanacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Avrupa Yakası Raylı Sistem Müdürlüğü, 2  Mart’ta Rumeli Hisarüstü-Aşiyan Füniküler Hattı’nın inşaat, elektromekanik ve  araç alım ihalesine çıkacak. Hemen yapımına başlanacak hattın 2 yılda  tamamlanması planlanıyor. Taksim-Kabataş arasındaki füniküler hattının bir  benzeri olan proje, halatlı demiryolu sistemi olarak biliniyor. Çekme ve germe  halatından oluşan ve vagonları çepeçevre dönen çekme halatına bağlanan sistem,  çift yönlü olarak tünel içinde ray üzerinde hareket ediyor.

Hisarüstü-Aşiyan Füniküler Hattı, Hisarüstü İstasyonu ile Boğaziçi  Üniversitesi ana giriş kapısı yanında inşa edilecek. Hat, Boğaziçi Üniversitesi  arazisinin altından geçerek İstanbul Boğazı sahilinde Aşiyan Parkı’nda yapılacak  istasyonda denizle buluşacak.

"Fatih, Eyüp, Gaziosmanpaşa ve Sultangazi, yer altından  birleştirilecek"

Öte yandan, Mecliste  Vezneciler-Edirnekapı-Eyüp-Gaziosmanpaşa-Sultangazi raylı sistem projesine  ilişkin 1/5000-1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği teklifi, oy  birliğiyle kabul edildi. Fatih, Eyüp, Gaziosmanpaşa ve Sultangazi ilçelerini yer  altından birleştirecek metro hattına ilişkin proje, 2019 sonrasında hizmete  girecek. 15 istasyondan oluşacak 12,3 kilometrelik hatla Vezneciler-Sultangazi  arası sadece 19 dakika sürecek.

İstasyonlar, Vezneciler - Saraçhane - Fatih Camii - Edirnekapı -  Ayvansaray - Eyüp Sultan - Rami Kışlası - Gaziosmanpaşa - Şemsipaşa - Küçükköy -  Yenimahalle - Esentepe - Sultangazi - Cebeci - Mescid-i Selam şeklinde olacak.  Vezneciler-Sultangazi Metrosu, Hacıosman-Yenikapı Metrosu’na Vezneciler  istasyonunda bağlanacak ve bu sayede Marmaray’a da entegre olacak.

Proje ayrıca tünel kazıları yüzde 75 tamamlanan  Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro hattına Yenimahalle İstasyonu’nda, planlanan  Kazlıçeşme-Söğütlüçeşme Metrosu'na Gaziosmanpaşa İstasyonu’nda ve yine planlanan  İncirli-Söğütlüçeşme Metro Hattı’na Edirnekapı İstasyonu’nda entegre edilecek.   Avrupa yakasının doğu-batı aksındaki ilçeleri yer altından birbirine bağlayacak  olan Vezneciler-Sultangazi Metro Hattı, Edirnekapı'da metrobüse entegre olarak  E-5 aksı üzerinden, Avrupa ve Anadolu yakasına hızlı ve güvenli erişim imkanı  sağlayacak ve şehir içi karayolu trafiğini rahatlatacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbula-yeni-metro-hatlari-geliyor_156120.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!