Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir'e Olimpiyat Makyajı

Bu yılın ağustos ayında gerçekleştirilecek olan 23. Üniversite Yaz Oyunları için birçok yol ve kavşak elden geçirilecek, tarihi binalar restore edi

Yeni Asır
İzmir'e Olimpiyat Makyajı

b>Bu yılın ağustos ayında gerçekleştirilecek olan 23. Üniversite Yaz Oyunları için birçok yol ve kavşak elden geçirilecek, tarihi binalar restore edilecek.

İzmir'de ağustos ayında düzenlenecek 23. Üniversite Yaz Oyunları için 60'a yakın spor tesisinde bakım ve inşaat çalışmaları hızla sürerken Büyükşehir Belediyesi kenti güzelleştirmek için de seferberlik ilan etti. 170 ülkeden 10 bine yakın sporcunun ağırlanacağı Oyunlar'ı İzmir için bir prestij ve tanıtım fırsatı olarak değerlendirmek isteyen Büyükşehir Belediyesi, kenti adeta şantiyeye çevirdi. Belediye, önümüzdeki şubat ayında başlayacağı düzenlemelerin bitiş tarihini de UNIVERSIADE öncesine endeksledi. Bu düzenlemelerin ihalelerini de yapmaya başlayan belediye; yol ve kavşak düzenlemelerinin yanı sıra tarihi Agora'da da önemli çalışmalara imza atacak. İşte, yapılacak çalışmalar:

İyi karşılama
Havayolu ile İzmir'e gelecek olan yabancı sporcu ve teknik heyetlerin müsabaka ve antrenmanlara gidiş ve gelişlerde yol boyunca kötü görüntü ile karşılaşmamaları amacıyla Büyükşehir Belediyesi Yeşildere Yolu'nun Buca yol ayrımındaki Kızılçullu Kavşağı'ndan başlayıp, DGM kavşağına kadar olan yaklaşık 7 kilometrelik güzergahta çevre düzenlemesi yapacak. Elektrik telleri yeraltına alınırken, orta refüjdeki yeşillik alan yeniden düzenlenecek. Kaldırımlar kente yakışır hale getirilecek. Çalışmalar UNIVERSIADE'ye katar bitirilecek.


14 bina yıkılacak
Habitat'tan sonra Türkiye'nin gerçekleştireceği en uzun süreli ve büyük organizasyon olarak kabul edilen UNIVERSIADE için İzmir'e gelecek olan binlerce üniversite öğrencisi, İkiçeşmelik'te binaların arasına sıkışıp kalan Agora'yı kentle barışmış olarak görecek. Agora'nın çevresinde, görüntüyü kapatan yapıları yıkmak için bölgede 1 trilyon liranın üzerinde para harcayarak 14 yapıyı istimlak eden Büyükşehir, önümüzdeki günlerde bunların yıkımını gerçekleştirecek. İzmir'e gelecek olan binlerce sporcu, dünyanın en büyük Agorası olarak kabul edilen Antik Agora ile de tanışmış olacak. Şubat ayında başlayacak olan yıkım çalışmaları ağustos ayına kadar tamamlanacak.

Tarihi Kemeraltı Çarşısı da oyunlar için adeta bir gelin gibi süslenecek. Tarihi çarşıdaki esnafla işbirliği yaparak Kemeraltı Düzenleme Projesi'ni hayata geçirecek olan belediye, tarihi çarşıdaki tescilli yapıların ön cephelerinin düzenlenmesi için esnafa her türlü teknik desteği verecek. Çarşının altyapısı yenilenirken, Anafartalar Caddesi üzerindeki aydınlatma ve çevre düzenlemesi yeniden ele alınacak.

Yeni bulvar
Kentin en işlek caddelerinden birisi olan Anadolu Caddesi üzerindeki Soğukkuyu Kavşağı Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden düzenlenecek. Kavşak ve çevresindeki trafik düzeni disiplin altına alınırken Soğukkuyu kavşağından Karşıyaka'ya giriş ve çıkışlar daha düzenli hale getirilecek. Bu çalışma da oyunlara yetiştirilecek.
Oyunlar sırasında sporcuların tesislere gidiş gelişlerde kullanacağı yerler arasında yer alan Adliye Kavşağı da yeniden ele alınacak. Kavşağın karşı tarafındaki civata fabrikasının yanından Bornova 286 Sokak'a doğru imar planlarında yol olarak görünen 600 metre uzunluğunda 30 metre genişliğinde 6 şeritli yeni bir bulvar açılacak.

Plaj yapılacak
Tesisler ve yollar kadar yeşil alanlara da önem veren belediye, İnciraltı'nda iki etap halinde çevre ve kıyı düzenlemesi yapacak. Düzenleme kapsamında Üçkuyular Vapur İskelesi yanındaki Engelli Eğitim Merkezi'nden İnciraltı Gençlik Merkezi'nde kadar olan bölümde binlerce ağacın bulunacağı bir koruluk oluşturulacak. Kıyıda 1800 metre uzunluğunda plaj hayata geçirilecek. Düzenlemenin ikinci kısmı Özdilek Alışveriş Merkezi'nin kıyıya bakan kısmından başlayıp, Sahilevleri'ndeki askeri tesislere kadar uzanacak. Kıyı düzenlemesinin yapılacağı alanda Kredi ve Yurtlar Kurumu Yurdu önünde yeni bir plaj düzenlemesi daha yapılacak. Büyükşehir Belediyesi düzenleme kapsamında Özdilek'in denize bakan kısmında yer alan iskelede deniz müzesi oluşturacak. Önümüzdeki günlerde denize indirilen İzmir kayıkları da bu alanda konuşlandırılacak.

Halkapınar'a dev yeraltı otoparkı
Oyunlar süresince kentin en merkezi yeri olan Alsancak'taki otopark sıkıntısını biraz olsun hafifletmek amacıyla Atatürk Spor Salonu bahçesinin altında yapımına başlanan yeraltı otoparkı önümüzdeki aylarda tamamlanacak. Böylece oyunlar sırasında spor salonunda gerçekleştirilen müsabakalarda araçlar park yeri bulmakta sorun yaşamayacak. Yeraltı otaparkı, oyunlardan sonra da kentte önemli bir eksikliği giderecek.

Oyunlar Köyü yeşillendirilecek
Ağustos ayında gerçekleştirilecek olan oyunlar sırasında 8 bine yakın sporcunun konaklayacağı 64 blok ve 934 konuttan oluşan Oyunlar Köyü'nün çevre düzenlemesi için ihaleye çıkan belediye, bu iş için 1 milyon 74 bin YTL (1 trilyon 74 milyar lira) para harcayacak. Yeşili, parkları ve oturma grupları ile örnek bir yerleşim birimi haline getirilecek olan köy, oyunlar süresince yabancı sporculara ev sahipliği yapacak. Düzenleme kapsamında binlerce ağaç ve çiçeğin dikileceği Oyunlar Köyü, kelimenin tam anlamıyla yeşil bir örtüyle kaplayacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmire-olimpiyat-makyaji_22729.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!