Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İznik'teki Tarihi Mekanların Kapalı Olmasına Tepki

Bursa'nın, tarihi milattan önceki yıllara dayanan yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan ilçesi İznik'te, pek çok tarihi mekan ve yapının, kazı ve tadilat gibi nedenlerle yıllardır ziyarete kapalı olması tepki çekiyor.

yapi.com.tr
İznik'teki Tarihi Mekanların Kapalı Olmasına Tepki

Makedonya Kralı Büyük İskender’in kumandanlarından Antigonius Monophthalmos tarafından M.Ö. 316’da kurulan İznik, tarihi boyunca Bithynia başkentliği yapıp Roma'nın kritik şehirlerinden oldu. 1075 yılında ilk kez Türklerin eline geçen Selçuklu devletine de başkentlik yaptı. İznik, son olarak Sultan Orhan Bey tarafından 1331'de fethedilerek Osmanlı topraklarına katıldı. Üzerinde yaşayan her toplumdan kültür mirası tarihi yapıları ve eserleri bünyesinde barındıran İznik'teki bu yapıların ziyarete kapalı olması ise tepki çekti. Uzun yıllardır kapalı olan Antik Roma Tiyatrosu, İznik Müzesi, Bazilika, Tarihi Çini Fırınları, Elbeyli Yeraltı Mezarları, Süleyman Paşa Medresesi ve Orhan Hamamı dikenli teller, çitler ve güvenlik kameralarıyla korunuyor. Tarihi Antik Roma Tiyatrosu ise 30 yıldır süren kazı çalışmaları kapsamında ziyarete kapatılırken, caydırıcı önlem olarak içeride köpek olmamasına rağmen çitlerde 'Dikkat! Köpek var' uyarı tabelası yer alıyor.

"Gezilebilecek yer yok"
İznik'te ziyaretçilerin gezebilecek hiçbir yer bulamadığını söyleyen İznik Eski Müze Müdürü Taylan Sevil, "Ayasofya Kilisesi'nin camiye çevrilmesinden sonra kanaatimce İznik turizmi büyük yara almıştır. İznik’te turizme katkı sağlanmak isteniyorsa tarihe mal olmuş yapılar turizme açılmalıdır. Bugün İznik’i ziyarete gelenlerin gezebileceği hiçbir yer yok. Neden yok? Ya tamiratta ya da giriş yasak. Bugün tiyatroda kazı var. Yıllardır kazı yapılıyor. Kazı yapılan yer ziyarete kapatılmamalı. Örneğin Efes ziyarete açıktır ama Efes’te 125 yıldır kazı vardır. Bir gün bile ziyarete kapatılmamıştır. Kazı yapılan yer korumaya alınır, onun dışı açık tutulur. İznik’te neden böyle anlamak mümkün değil" dedi.

Turizmin İznik istihdamı için de kritik önem taşıdığını söyleyen Sevil, "Turizm İznik için büyük potansiyel. Buna önem verilirse İznik’te hiçbir genç başka yerde iş aramayacaktır. İznik turizmi İznikliler için yeterlidir" diye konuştu.

ETİKETLER: bursa iznik
http://www.yapi.com.tr/haberler/iznikteki-tarihi-mekanlarin-kapali-olmasina-tepki_168450.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!